Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci z Frýdku-Místku se učí poskytovat první pomoc

Frýdeckomístecká nemocnice přišla s novým projektem, který je zacílen na žáky základních škol. V rámci něj se žáci osmých tříd seznamují s prostředím nemocnice a učí se poskytovat první pomoc.

Jak zastavit krvácení, ošetřit popáleninu či zlomeninu nebo rozeznat příznaky srdeční zástavy, tak toto všechno se naučí žáci osmých tříd z Frýdku-Místku v rámci nového projektu frýdeckomístecké nemocnice „KPR do škol“.

“Je to projekt, který jsme vymysleli s panem ředitelem a s městem z toho důvodu, že si myslíme, že je třeba rozšířit osvětu o poskytování první pomoci. Dneska se potkáváme v obchodem, na nádražích, setkáváme se s defibrilátory, proto chceme ty děti odnaučit bát se toho. Chceme je naučit, že je dobré, když umí pomoct, když si ví rady. Když vidí někoho zraněného, ať už je spálenina, úraz, bouračka na kole, bruslích, nebo když někdo upadne na ulici, aby uměli rozpoznat, jestli to není diabetické kóma, jestli to není epileptický záchvat, nebo jestli to není to nejhorší, a to je zástava srdce. Učí se znehybnit končetiny, ošetřit krvácení, jak resuscitovat a samozřejmě se musí naučit, jak si přivolat pomoc, jak zavolat záchranku a jak pracovat podle telefonické instrukce člověka ze záchranky,” vysvětlila Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

Důležitou součástí výuky je také kardiopulmonální resuscitace neboli KPR, podle které je projekt nazván. Na učebních modelech figurín dospělých i dětí si žáci pod dohledem školených sester vyzkoušejí správnou techniku masáže srdce a umělého dýchání.

“Máme takovou novu figurínu, která ukazuje hloubku masáže, jestli je prováděna správně, potom se do ní dá  dýchat, kde se na přístroji ukazuje dechový objem, jestli byl dostatečný, nebo jestli je potřeba více nebo méně vdechovat,” řekla sestra Veronika Žídková.

“Vyzkoušel jsem si, jaké to je mít na ruce obvaz, jaké by to asi bylo mít zlomeninu,” řekl jeden z žáků.”Vyzkoušel jsem si, jak mám dělat masáž srdce. Dozvěděl jsem se, že když někomu teče z ucha, máme mu obvázat obvaz lehce kolem hlavy, aby mu to neteklo a tak,” řekl druhý.

Na projektu se finančně podílí také město.

“Jsem rád, že se nám podařilo s frýdeckou nemocnicí, kdy děti z našich škol budou tuto nemocnici navštěvovat a dozví se, jak to tam vypadá, jak to tam funguje, a naučí se první pomoci. Vidím velký přínos v tom, že se děti částečně zbaví strachu z prostředí nemocnice. Hlavně, že se naučí té první pomoci, která se jim do budoucna může hodit, kdy můžou někomu třeba zachránit i život. My s nemocnicí spolupracujeme dlouhodobě a na tento projekt jsme jim přispěli na nákup pomůcek pro tu první pomoc. Zároveň nemocnici dotujeme každý rok na zakoupení pomůcek, které zlepšují péči o naše občany,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

V době od letošního října do března příštího roku se projektu zúčastní celkem 22 osmých tříd z devíti základních škol ve Frýdku-Místku a Lískovci.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy