Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku usedla první rada města

Po ustavujícím zastupitelstvu proběhla na frýdeckém magistrátu také první rada města. Radní projednali na dvacet bodů a my vám v příspěvku představíme některé z nich.

V úterý 30. října zvolilo nové zastupitelstvo Frýdku-Místku také novou radu města, která ještě týž den zasedla a projednala na dvacet bodů, od jednacího řádu, přes programovéprohlášení a zřizování komisí rady až po schvalování zakázek. Rada města má stejně jako v minulém volebním období 11 členů, z toho je 5 zástupců ČSSD, 4 za ANO a 2 za KDU-ČSL.

“První zasedání nové rady města bylo naprosto bez komplikací a zádrhelů. Diskuze k jednotlivým bodům byla klidná a profesionální. Věřím, že tomu tak bude i nadále. V úvodu jsme schválili jednací řád rady města. Je v něm mimo jiné stanoveno, kdo zajišťuje přípravu rady, co musí obsahovat předkládané materiály, kdy a jak lze u jednotlivých bodů hlasovat, způsob usnášení rady i způsob kontroly plnění usnesení,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Po schválení jednacího řádu zřídila rada města komise rady, které jsou iniciativním aporadním orgánem rady. Podle náplně své činnosti komise projednávají a následně předkládají své návrhy ke schválení, také ale zaujímají stanoviska například v rámci nakládání s majetkem města nebo financování různých akcí, přičemž radní při rozhodování k jejich stanovisku přihlíží.

“Stejně jako v minulém volebním období budeme mít 12 komisí, ovšem s tím rozdílem, že v nich bude méně členů, a to 9, což je v každé komisi o dva méně, tedy celkem o 24 členů méně. Jedinou výjimku má komise pro občanské záležitosti, která bude mít navíc 5 členů za okrajové části města, ovšem v širším složení byla i v minulosti. V komisích mají své zástupce také opoziční Piráti, komunisté a hnutí Naše město,” řekl Pobucký.

Dokumentem na který všichni čekají je Programové prohlášení rady města pro následující volební období, které obsahuje záměry města do budoucna.

“Záměrů je spousta, rozdělili jsme je do deseti oblastí, od dopravy, přes bydlení a sociální oblast, životní prostředí až po sport a kulturu. V dopravě jsme se shodli, že chceme MHD zdarma na vyšší úrovni, chceme pokračovat v nabídce bikesharingu, ale také v budování nových parkovacích míst, kterých je stále málo a kterých by mohlo přibýt i na základě použití speciální zatravňovací technologie. V oblasti bydlení chceme rozšířit bytový fond města, stavět nové byty, ale taky kupovat bytové domy, budeme pokračovat v opravách stávajících městských bytů, budeme držet nájmy na nižší cenové úrovni, než jsou komerční nájmy a taky budeme postupně revitalizovat sídliště, takže je budeme modernizovat a esteticky vylepšovat. V sociální oblasti bychom chtěli zavést rodinné pasy a senior taxi, budeme taky jednat s místní krajskou nemocnicí o zřízení non-stop lékárny po celý rok, a budeme naléhat na lékařskou komoru, aby byl ve městě zajištěn dostatek zubařů a lékařů. V rámci bezpečnosti budeme rozšiřovat kamerový systém a budeme pokračovat v boji proti byznysu s chudobou a budeme i nadále držet stopku hernám,” řekl primátor.

Radní projednávali také záležitosti v oblasti sportu.

“Co se týká sportu, chtěli bychom konečně vybudovat skatepark, kolem kterého jespousta starostí, dále halu pro míčové sporty a taky volnočasový areál na ulici 28. října na Riviéře v Místku, na který už je zpracován i projekt a který počítá s dětskými hřišti, ale taky workoutem, parkourem a tak dále,” uvedl Pobucký.

Řešili také oblast kultury. Konkrétně se zabývali výstavbou Nové scény Národního domu.

“Necháme obyvatele města rozhodnout v referendu o výstavbě Nové scény Národního domu podle návrhu architektky Evy Jiřičné a o osudu Kina Petra Bezruče. Jednalo by se totiž nejen o vysoké finanční náklady, ale také o zásadní zásah do centra města,” řekl primátor.

Další důležitou oblastí, o které radní jednali, je životní prostředí.

“Čím dál častěji nás trápí sucho a vysoké letní teploty, takže chceme více zeleně, která působí jako přírodní klimatizace a tím pádem méně betonu, chceme zřídit zvířecí hřbitov, umožnit občanům zřídit si před domy minizahrádku, podpořit pořízení hybridních automobilů, ale taky podpořit vznik kočičího útulku a chtěli bychom taky prosadit odpady pro děti do 6 let zdarma, nyní jsou zdarma pro děti do tří let,” sdělil dále Pobucký.

Město připravuje i další zajímavé novinky.

“V plánu je vybudovat bulvár, který by spojil sídliště Slezská s vlakovým nádražím. Chceme jednat s Povodím Odry, které odvedlo perfektní práci při úpravě splavu na hranici města, který teď slouží i ke koupání, chtěli bychom na tuto akci navázat a jednat s nimi o vybudování slunících ploch podél řeky i podél břehu přehrady Olešná, snad s tím bude souhlasit. Budeme rozšiřovat wi-fi ve městě, opravíme prostranství před kulturním domem. Těch věcí je více, chci věřit, že se podaří dotáhnout je do konce,” popsal primátor.

Vybranými tématy se budeme zabývat podrobněji v samostatných reportážích.

Nahlásit chybu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail