Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocné stromy ve dvou parcích ve F-M musí jít k zemi

Ve Frýdku-Místku dojde v následujících dnech k výraznému kácení stromů ve dvou parcích. Jedná se o Sady Bedřicha Smetany v Místku a Komenského sady ve Frýdku. Důvodem je špatný zdravotní stav, vitalita a snížená bezpečnost dřevin.

Kácení stromů je vždy a všude neoblíbeným tématem. Bohužel, v případě nemocných a poškozených stromů jiné řešení není, protože na prvním místě je vždy bezpečí lidí, kteří kolem těchto dřevin prochází. Frýdek-Místek nechal v létě zkontrolovat desítky potenciálně rizikových stromů, u kterých by mohlo dojít k vyvrácení nebo zlomu.

“My jsme nechali zkontrolovat speciálními přístroji a postupy desítky stromů ve městě, bohužel se ukázalo, že ve dvou parcích musí být z bezpečnostních důvodů pokáceno 34 stromů a dalších 12 musí být razantně ořezáno. Půjde o opravdu výrazný zásah do obou parků, nelze se mu ale vyhnout. Výsledky provedených měření a kontrol hovoří jasně. Pokud by ke kácení stromů anebo jejich redukci nedošlo, mohlo by být ohroženo zdraví nebo život osob, a to nemůžeme dopustit. Kácení bude zahájeno v prosinci. V obou parcích pak bude za vykácené stromy provedena adekvátní náhradní výsadba,” uvedla mluvčí magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

V Komenského sadech půjde k zemi kvůli špatnému zdravotnímu stavu 6 vzrostlých jírovců. Dalších 12 jírovců projde zásadním ořezem, kdy se odstraní část koruny, takže stromu se celkově odlehčí a zvýší se tak jeho provozní bezpečnost. V tomto parku se dále pokácí 2 lípy, které jsou ve špatném zdravotním stavu a na dalších stromech nechá odbor životního prostředí a zemědělství provést zdravotní řez suchých větví a jmelí. Kácet se bude také v Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice. Pokácí se 26 stromů, zejména lípy srdčité, ale i další druhy stromů. Důvodem je v tomto případě masivní napadení stromů jmelím, které z nich vysává život, pak dochází k jejich uschnutí a odumření.

“Město se každým rokem snaží obnovovat a rozšiřovat městskou zeleň, každým rokem vysazujeme stromy nové, loni jich bylo přes 260, letos zhruba 200 a provedena bude i adekvátní náhradní výsadba za vykácené stromy v obou parcích. V zájmu města je vysazovat co nejvíce stromů a co nejméně jich kácet,” řekla Matějíková.

Kácení a razantní ořezy stromů město konzultovalo s dendrologem, arboristou, ochranou přírody a krajiny a v případě Komenského sadů také zástupcem památkové péče.

Nahlásit chybu
Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail