Reklama

Nahlédněte ve Frýdku-Místku do tajů barev kolem nás

Přemýšleli jste někdy o tom, jak vidí pes, kočka nebo třeba včela? Zamysleli jste se někdy, proč je nebe modré a list zelený? Pokud říkáte, že ano, určitě přijměte pozvání na novou výstavu v Muzeu Beskyd a nahlédněte do tajů barevného světa.

Stáhnout video
Reklama

Na frýdeckém zámku probíhá v těchto dnech zajímavá výstava. Jmenuje se Barevný svět a jak už název napovídá, návštěvníky zasvětí do tajů barev kolem nás.

“Výstava barevný svět je výstava putovní. Je zapůjčena z muzea regionu Valašsko ve Vsetíně a vznikla trochu netradičním způsobem. Na úvod se připravily výukové materiály na téma barvy, barvy kolem nás, tedy z pohledu biologa, fyzika, psychologa, nebo také barvy podle využití v technice, v umění a podobně. Tyto výukové materiály byly oceněny cenou v rámci národní soutěže Gloria Musaealis, kde získaly zvláštní ocenění. Takže autoři těchto výukových materiálů považovali potom za přínosné připravit i celou výstavu,” popsala komisařka výstavy Jana Tkáčiková.

A právě i tato výstava proto seznamuje návštěvníky s barvami z mnoha pohledů, a to jak fyzika, biologa, umělce, historika nebo psychologa. Na výstavě je ale i několik interaktivit, na nichž si návštěvník může většinu zákonitostí, které souvisí s barvami, i sám vyzkoušet.

“Připraven je tu například RGB stůl, kdy se můžete stát míchačem barev a vyzkoušet si pomocí tří základních barev, což je princip RGB, červené, zelené a modré, namíchat jakýkoliv odstín. Jsou to principy, se kterými se setkáváme při všech digitálních fotografiích, které nám vznikají z chytrých mobilů, tabletů, na počítači, opravdu jen ze tří barev jsou namíchány všechny odstíny,” řekla Tkáčiková.

Na této nevšední výstavě se lidé mohou stát i DJ barev!

“Ne, že budete míchat písničky nebo zvuk, ale budete míchat barvy. Je to na principu, že naše oko nedokáže naše rychle se měnící barvy sledovat a rozlišit, ale naopak se nám slévají a míchají. Na tomto principu je založen třeba film, kde se za sebou rychle střídají jednotlivá obrazová políčka a tím nám vzniká iluze pohybu,” vysvětlila Tkáčiková.

S barvami kolen nás se mohou lidé seznamovat až do 6. ledna příštího roku.

ReklamaHabsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Dobrý domov s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

Obecně prospěšná společnost Důstojnost
Frýdek-Místek
od 13 350 Kč do 14 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu