Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek má rozpočet na rok 2019

Zastupitelé Frýdku-Místku schválili rozpočet na rok 2019. Město bude hospodařit s částkou převyšující jednu a půl miliardy korun. To je o 201 milionů více v porovnání s rozpočtem na letošní rok.

Frýdek-Místek má rozpočet na příští rok. Na svém prosincovém zasedání ho schválili zastupitelé. Na investiční akce je vyčleněno 279 794 980 korun. Největší objem investičních prostředků bude v příštím roce směřovat do vybudování dvou mostů, které byly vyjmuty z výstavby obchvatu, je to 46 milionů korun. Mezi další velké investiční akce se řadí dokončení Centra aktivních seniorů za 32 milionů, vybudování skateparku za 13 milionů nebo II. etapa rekonstrukce bytových jader v Penzionu pro seniory, ta si vyžádá 13 milionů korun. Město má v rozpočtu pro příští rok schváleny i prostředky na vybudování kanalizace v okrajových částech města, tedy ve Skalici, Chlebovicích a v části Zelinkovice-Lysůvky, přičemž na tuto akci má schválenu i dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 143 milionů korun. V lednu se uhradí i nákup bývalého hotelu Centrum, který město letos v červnu vydražilo za 41 050 000 korun. Vzhledem k tomu, že usnesení o příklepu nabylo právní moci teprve v minulých dnech, uskuteční se platba až v lednu 2019. Město dále počítá i s opravou Rubikovy křižovatky, na kterou má v rozpočtu z vlastních prostředků vyčleněno 50 milionů.

„Ty by mělo ale město získat zpět formou dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Jakmile tedy město dotaci obdrží, bude moci vyčleněné miliony na opravu křižovatky uvolnit a použít na další investiční akce,“ řekl primátor Frýdku-Místku Pobucký.

V rámci dopravy město počítá také s výstavbou světelné křižovatky Hlavní-Dobrovského za 8,2 miliony korun, s výstavbou autobusového zálivu v Panských Nových Dvorech u lesa za 2,4 miliony nebo s výstavbou chodníku na ulici Černá cesta za 1,2 miliony.

“Na opravy místních komunikací je v rozpočtu schváleno 23,8 milionu korun, na opravy chodníků, schodišť a lávek 22 milionů a na dopravní obslužnost 117 milionů korun. V rozpočtu je alokováno také přes 32 milionů na údržbu městské zeleně. Na úklid parků a dětských hřišť vydáme přes 1,5 milionu a bezmála dva miliony půjdou na provoz arboreta. Na sběr a svoz komunálního odpadu má město v rozpočtu téměř 48 milionů korun. Výše poplatku za odpad se v příštím roce měnit nebude, zůstává stále stejná, jako už několik let, tedy 492 korun na osobu a rok, děti do tří let jsou od poplatku za odpad osvobozeny a senioři nad 70 let hradí 252 korun za osobu a rok,” uvedl Pobucký.

Prostředky z rozpočtu budou uvolněny také na zajištění běžného provozu 29 příspěvkových organizací zřízených SMFM.

“V oblasti sociálních služeb se jedná například o Hospic F-M (10,1 mil. Kč), Jesle (6,4 mil. Kč), Domov pro seniory (16,3 mil. Kč), Penzion pro seniory (9,3 mil. Kč) a Centrum pečovatelské služby (12,2 mil. Kč),” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

“Mimo to je v rámci sociálních služeb vyčleněno téměř 12,8 milionu na dotační programy, jejichž cílem je podpora projektů v oblasti zdravotnictví, podpora a rozvoj sociálních služeb na území města a také podpora a rozvoj ostatních aktivit navazujících na sociální služby,” dodal Pobucký.

Město má také nejnižší zadlužení za poslední léta, zadlužení města se nyní pohybuje okolo 40 milionů korun, což činí jen něco přes 2 % z rozpočtu města.

Nahlásit chybu
Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Město Jablunkov - pracoviště
Frýdek-Místek
od 18 780 Kč/měsíc

Detail