Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku opět přibude květinových záhonů

Ve městě opět přibude květinových záhonů. Sadí se jak letničky, tak také přibývá záhonů z přímých výsevů. Město tak bude v létě opět v záplavě květin.

Město každoročně rozšiřuje květinové záhony. Zatímco v roce 2010 vysadili zaměstnanci Technických služeb zhruba deset tisíc letniček, loni jich už bylo přes třicet tisíc. Navíc každoročně přibývají záhony z přímých výsevů, které připomínají rozkvetlou louku.

“Záhony s lučním kvítím jsme poprvé založili před pěti lety a od té doby se těší stále větší oblibě. Jsou rozmanité a divoké. Nakvétají postupně od poloviny června až do prvních mrazíků, jejich květy nabízejí potravu pro motýly a včely. Navíc jsou téměř bezúdržbové, zálivku potřebují jen v době dlouhodobého sucha, a pokud přeci jen z důvodu horka uschnou, stačí je pokosit a zalít a ony znovu vyrostou a vykvetou. Plní tedy funkci nejen vysoce estetickou, ale taky ekologickou,“ řekla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Záhony s lučním kvítím se letos nově objeví i před některými školami. Město také rozšíří i některé záhony s trvalkami.

“Pestré a dynamické štěrkové záhony ze směsí trvalek, které se začaly realizovat v roce 2018, budou nově založeny před základní školou v Chlebovicích. Zde vzniknou štěrkové záhony ze směsí aromatických trvalek, mezi kterými nebude chybět šanta, šalvěj ani saturejka. Nový záhon čeká i na návštěvníky Koloredovského parku, poblíž křižovatky U Rady. Ozdobí ho růžová třapatka, fialové česneky i kleopatřina jehla. Oživena bude také výsadba v betonových truhlících na bývalém autobusovém stanovišti, které zaplní barevné trvalky v kombinaci s travinami,” řekla Matějíková.

Pestrá paleta květin bude také na tradičních letničkových záhonech, které zdobí frekventovaná místa ve městě, od ulic, přes parky až po kruhové objezdy.

“Z novinek bych vyzvedl na ulici T. G. M. a Nádražní největší květinový záhon, který má 118 metrů čtverečních. Jsou tam vysazeny žluté aksamitníky, které jsou lemovány růžovými begonkami. Je to v elipsovitých tvarech. Výplně jsou zelené a dominantou by měly být červené šalvěje. Novinkou je i výsadba letničkových kopretin na kruhovém objezdu na ulici Frýdlantská s tím, že tam jsou v kombinaci růžové květy begónií a modrých nesterců. Na ulici Hlavní jsou poprvé vysazovány velkokvěté bílé aksamitníky v kombinaci s malými drobnými lístky žlutých aksamitníků. Ty voní po citrusových plodech,” popsal předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Chybět nebudou ani květinové pyramidy. 12 naleznou lidé na místeckém náměstí a tři u polikliniky. Na sloupech veřejného osvětlení se objeví 22 květináčů. Na květinovou výzdobu půjde letos z rozpočtu města přes dva miliony korun, což je v porovnání s loňským rokem o čtvrt milionu více.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyTOZOS spol. s r.o. - pracoviště Dolní Tošanovice (areál výkrmny prasat a kuřat)
Dolní Tošanovice
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail