Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do oprav bytů ve F-M jdou ročně desítky milionů

Desítky milionů korun ročně proinvestuje město v opravách svých bytů. Jen v letošním roce jde na běžnou údržbu a rekonstrukce jednotlivých bytů třicet milionů.

Město vlastní tisíc tři sta dvanáct bytů v padesáti bytových domech. Z toho je 350 bytů v devíti domech zvláštního určení. Do jejich oprav investuje pravidelně desítky milionů korun ročně.

“Pokud se rekonstruují městské byty, mění se vstupní a interiérové dveře, kuchyňské linky, podlahy, zařizovací předměty, a pokud dochází k nějakým větším rekonstrukcím, mění se zastaralá elektroinstalace nebo dochází k vyzdění bytových jader, což už jsou ale náročnější operace, které logicky i více stojí. V souvislosti s tím musí město vyčleňovat dostatečné finanční prostředky a tady musím konstatovat, že ten trend je takový, že dochází k navýšení těchto rozpočtových prostředků, a to jak v roce 2018, tak 2019 bylo na údržbu a opravy bytového fondu vyčleněno kolem 30 milionů korun každý rok, což je zhruba dvojnásobný nárůst oproti předchozím letům. Tento nárůst se budeme snažit udržet, ne-li ještě zvýšit,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Radovan Hořínek.

I když město nemá žádný uzavřený okruh dodavatelů, snaží se na opravách bytů v co nejvyšší míře spolupracovat se svou společností Technické služby.

“My jsme už v roce 2016, na základě stále množících se požadavků vedení města, investovali do lidských zdrojů i do vybavení technického zázemí a vytvořili nový úsek, tzv. Správu bytového a nebytového fondu. V průběhu let 2017 - 2019 na základě požadavků vedení města, konkrétně odboru správy obecního majetku, realizujeme rekonstrukce bytových i nebytových jader. Práce spočívají podle zadaní, každý ten byt je úplně jiný, a my disponujeme lidským potenciálem několika profesí, takže jsme schopni ty požadavky realizovat,” sdělil předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Vedle samotných oprav bytů pak další desítky milionů korun stojí rekonstrukce prováděné hromadně v celém domě. Tady se jedná hlavně o zateplení obvodového pláště a výměnu oken.

“Za první pololetí roku 2019 už bylo opraveno 75 bytů, z toho u 33 bytů došlo k opravám, kdy cena převyšuje 100 tisíc. Do konce roku půjde asi dále o desítky bytů, jsou už učiněny objednávky, ale ten počet se průběžně mění a vyvíjí” řekl Hořínek.

Za poslední čtyři roky město  do bytového fondu vložilo přes 204 milionů korun, z toho více jak 123 milionů investovalo do zateplení domů, včetně výměny oken, ale také například do výměny odpadního potrubí, kterou v loňském roce prošel věžový dům na ulici Komenského v Místku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy