Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Víte, co je Klaudyánka? Uvidíte ji v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku

Muzeum Beskyd láká na novou putovní výstavu. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout první mapu Čech, tzv. Klaudyánku.

Výstavní prostory frýdeckého zámku hostí putovní výstavu s názvem Mikuláš Klaudyán - první mapa Čech 1518. Připravila ji doktorka Eva Novotná, ředitelka Mapové sbírky a vedoucí Knihovny geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

“Mapa je kolorovaná, velikost zabírá 40x55 cm, je směrovaná od jihu a je to mapa, která byla v jediném výtisku, jenž se dostal litoměřickému biskupství, a tam je také uložená, i když je v současné době deponovaná ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích,” uvedla komisařka výstavy Kateřina Janásová.

Kromě toho, že si návštěvníci prohlédnou nejstarší tištěnou mapu Čech, se také seznámí s osobností mladoboleslavského lékaře a nakladatele Mikuláše Klaudyána, který mapu vydal a podle něhož se ji dodnes říká Klaudyánka.

“Podoba Mikuláše Klaudyána není známá. Klaudyus znamená kulhavý, z toho se usuzuje, že asi kulhal. Pocházel ze Žatce. Působil nějakou dobu v Norimberku, kde právě v roce 1518 byla ta mapa vytištěna. Potom se vrátil a usadil se v Mladé Boleslavy, kde v roce 1521 zemřel. Na jeho paměť je nemocnice nazvaná Klaudyánová, nebo i ulice a také v roce 2015 vznikla Společnost Mikuláše Klaudyána,” sdělila Janásová.

Klaudyánka by ale nikdy nebyla mezi lid rozšířena, kdyby nebylo Sebastiana Műnstera, který její zmenšenou kopii publikoval od roku 1554 ve své Kosmografii. A právě tento rozměrný tisk, uložený ve sbírkách Muzea Beskyd, je součástí výstavy, která potrvá do 22. září.
Jak se Lotynka napravila / ZRUŠENO!!!

25.10. 15:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 100 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 3 500 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Nošovice
Nošovice
od 16 100 do 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků