Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Trámy a podkroví Národního domu v Místku napadla dřevomorka. Jak moc je objekt ohrožen?

Národní dům v Místku je v rekonstrukci. Opravou prochází dřevěné prvky budovy. Ty jsou totiž napadené dřevomorkou. Ta může vážně narušovat statiku celého objektu.

Od poloviny června se provádí stavební práce v rámci rekonstrukce budovy Národního domu. Jedná se o památkově chráněný objekt, který v současnosti ohrožuje napadení dřevomorkou. Tato dřevokazná houbou snižuje pevnost dřevěných nosných prvků, čímž může v některých případech vážně narušovat statiku celých budov.

“V roce 2017, kdy jsme kontrolovali střechu Národního domu a podkroví, zjistili jsme, že jsou tady místa, ve kterých je dřevomorka, proto jsme povolali znalce, který provedl celkové posouzení. Z jeho závěrů vyplynulo, abychom to monitorovali, takže v roce 2018 proběhla znovu kontrola, kdy bylo konstatováno, že se nákaza zvětšila a byl vyhlášen de facto havarijní stav. Město proto zadalo veřejnou zakázku na řešení tohoto havarijního stavu, aby ty trámy, které jsou napadené, byly vyměněny za nové. Zbylé dřevo, které je v pořádku, je chemicky ošetřeno,” popsal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Předpokládaná cena těchto prací dle projektové dokumentace činila zhruba dva miliony 200 tisíc korun. Městu se však podařilo vysoutěžit cenu díla nižší přibližně o půl milionu.

“Až vyřešíme tento havarijní stav, bude nás do budoucna čekat rekonstrukce celé střechy, protože nad námi se nachází další trámy, které už jsou ve výšce. Navíc je celý Národní dům kulturní památka, takže nám do toho vstupuje i Památkový ústav, takže ty práce nejsou vůbec jednoduché,” sdělil Pobucký.

O dřevomorce se říká, že je skoro horší než oheň, protože na díle zkázy pracuje tiše a nepozorovaně. V případě Národního domu se ji podařilo odhalit, přesto je boj s ní velmi náročný a nákladný.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy