Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

23 let usilovala frýdecká nemocnice o magnetickou rezonanci. Nyní ji slavnostně zprovoznila

Nemocnice ve Frýdku-Místku zprovoznila magnetickou rezonanci. Zvýší se tak kvalita péče, kterou toto zdravotnické zařízení poskytuje, a samozřejmě také komfort pacientů.

Koncem července slavnostně zahájila frýdecká nemocnice provoz magnetické rezonance. Významné události se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje, vedení Frýdku-Místku a řada dalších hostů.

“Je to to nejlepší diagnostické zařízení, které můžeme v tento okamžik poskytnout v naší nemocnici. Je to už čtvrté zařízení v pořadí, už všechny velké nemocnice mají svou magnetickou rezonanci, zbývá už jen Havířov a Karviná. Celá investice přišla na 55 milionů, kraj dal 45 milionů. Hlavně šlo o to přesvědčit komisi, že je toto zařízení potřebné, protože je pravda taková, že akutní péče vyžaduje to nejlepší vybavení a tím je magnetická rezonance,” uvedl hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

“Je to hlavně pro hospitalizované pacienty, kterým se zlepší diagnostika, nemusí být sekundárně převáženi na vyšetření magnetickou rezonancí do jiných zařízení. Takže je to komfort pro pacienta. Pokud zbude nějaká kapacita, jakože určitě zbude, budou se zde provádět ambulantní vyšetření obyvatel Frýdeckomístecka, tím pádem se zkrátí čekací lhůta minimálně na polovinu,”sdělil náměstek hejtmana MS kraje Martin Gebauer.

“Jsem velmi rád, že se nemocnici povedlo uvést do provozu magnetickou rezonanci, což je dnes už standardní vyšetřovací metoda, která tu doteď chyběla. Město byť není provozovatelem nemocnice, která je příspěvkovou organizací kraje, s ní velmi dobře spolupracuje a finančně ji podporuje,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Získání magnetické rezonance patřilo k jedné z priorit frýdecké nemocnice. O její provoz usilovala 23 let.

“My jsme teď ve zkušebním provozu. Přístroj má několik sekvencí a my jsme z nich složili jednotlivé typy vyšetření, tak aby byly co nejefektivnější a nejvytíženější. Připravujeme se na plný provoz. Do konce prázdnin bude jednosměnný, budeme dělat tak 10 až 12 pacientů denně. Potom postupně budeme každý den přidávat jednu odpolední směnu. Předpokládám, že ve čtvrtém kvartále na přelomu roku najedeme na plný provoz. Co bude specifikum, budeme se dělat pacienty s kardiostimulátory, což je pro magnetickou rezonanci absolutní kontraindikace, ale my tu máme kardiocentrum, implementujeme kardiostimulátory, a po dohodě s kardiologem jsme schopni pacienty vyšetřit i s tímto problémem,” sdělil ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal

Magnetická rezonance umožňuje vyšetření v podstatě čehokoli, co se v lidském těle nachází.

“Je to asi jako na CT, akorát že jsou hezčí obrázky. Některé věci na CT vyšetřit nejdou, třeba kloubní pouzdro, svaly, úpony šlach, ale na magnetické rezonanci ano. Stejně tak i v mozku většinu lézí zobrazíme mnohem lépe. Bez toho se už ani nádory neoperují v mozku. Prostě je to přesnější vyšetření a umožňuje diagnostikovat mnohem širší škálu onemocnění,” popsala primářka radiologické oddělení Hana Vaňková.

V plném provozu projde magnetickou rezonancí 350 až 370 pacientů měsíčně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy