Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skatulův hliník už neohrožuje stavbu obchvatu F-M. V jeho trase vytěžili 70 tisíc tun odpadu

Jedna z největších překážek při výstavbě frýdeckomísteckého obchvatu je minulostí. Sanace skládky Skatulův hliník je v jeho trase prakticky dokončena. Stavba obchvatu zde tak může plynule navazovat.

Téměř hotová je sanace ekologické skládky s názvem Skatulův hliník v trase výstavby frýdeckomísteckého obchvatu. Vyčištění prostoru bylo jednou z hlavních podmínek, aby se vůbec mohl obchvat začít stavět. 

“Pro město je Skatulův hliník důležitý ze dvou důvodů. Jednak to byla ekologická závada po Válcovnách plechu, takže od 90. let to bylo v privatizačním projektu jako odtěžení a zachycení a rekultivace skládky, a jednak proto, že tudy prochází obchvat. Pokud by nedošlo k té části odtěžení, nemohlo by se začít stavět. Museli jsme jednat se státem, aby došlo k urychlení odtěžení skládky. Dneska už došlo k předání staveniště ŘSD a může se zde začít stavět,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher.

V trase obchvatu zmizelo ze Skatulova hliníku téměř 70 tisíc tun nebezpečných odpadů.

“Ty nebezpečné odpady by se daly rozdělit na tři kategorie, byly to odpadní dehty, dále neutralizační kaly a potom různé matrice, ať už hlušiny nebo zeminy prosicené těmito odpady. Sanace je ve fázi, kdy se dokončí rekultivační práce, proběhlo vyčištění prostoru pro stavbu obchvatu. rekultivační práce by měly skončit na podzim letošního roku a mělo by následovat dokončení sanace podzemních vod a předání prostoru jeho majitelům,” sdělil vedoucí sanace Skatulova hliníku Ervín Šíma.

Sanace podzemních vod by měla skončit v srpnu roku 2020. Navazovat bude tříletý postsanační monitoring podzemních vod a péče o zrekultivovaný prostor. Do konce srpna příštího roku se v lokalitě také vysadí na pět tisíc keřů a přes dva tisíce stromů. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy