Reklama

Nemocnice F-M má centrální endoskopický trakt. Plicní odd. je jedním z největších v kraji

Nemocnice ve Frýdku-Místku otevřela centrální endoskopický trakt. Kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů jej rozšířila o bronchoskopický sál. Tímto se stává plicní oddělení v nemocnici jedním z největších v Moravskoslezském kraji.

Stáhnout video
Reklama

Spojením plicní a gastroenterologické endoskopie vznikl v nemocnici Ve Frýdku-Místku centrální endoskopický trakt. Stalo se tak kvůli neustále stoupajícímu počtu pacientů a stále se zvětšující spádové oblasti, která k dnešnímu dni čítá okolo 400 pacientů s plicními potížemi. 

“Oba tyto obory používají endoskopy jako miniinvazivní vyšetřovací a terapeutické metody a spojením do jednoho traktu došlo k zlepšení péče tím, že se sdílí i týmy sestřiček, mohou se sdílet i některé přístroje, mohou se provádět kombinované výkonu a o pacienty je obecně lépe postaráno, protože během výkonu jsou monitorováni, mají společný dospávací pokoj a obecně efektivita péče o pacienty při těchto miniinvazivních metodách se zlepšuje,” uvedl primář interního oddělení a Beskydského gastrocentra Petr Vítek. 

Plicní endoskopie provede ročně asi 450 zákroků, gastroenterologická endoskopie Beskydského gastrocentra pak více než 5000 endoskopických zákroků. 

“Na plicní endoskopii se provádí vyšetření průdušek, především u lidí s chronickými záněty průdušek, s podezřením na nádory dýchacího ústrojí a došetřují se zde i někteří astmatici. Pokud jde o ostatní gastroenterologické endoskopie, tam se vyšetřuje žaludek, střeva, slinivka břišní, případně žlučové cesty a žlučník. V zásadě lze ty metody provádět i na těch sálcích a v případě potřeby je adaptovat na obě ty metody,” dodal Vítek.

Otevření centrálního endoskopického traktu je pouze jednou z investičních akcí, které ve frýdecké nemocnici proběhly.

“Během posledních čtyř let zažila nemocnice celkem velký rozvoj. Kromě toho, že jsme otevřeli dalších 60 lůžek následné péče, 18 lůžek superspecializované péče NIP a DIP, bronchoskopický sálek, magnetickou rezonanci, tak to, z čeho mám velkou radost a na co se těším je, že na přelomu roku bychom otevřeli centrum duševního zdraví, které je součástí celé restrukturalizace psychiatrické péče v celé ČR. Pak počítáme s rozvojem jednodenní chirurgie, příští rok bychom pro ni měli postavit další operační sál,” uvedl ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

Realizace nového endoskopického traktu trvala téměř 4 měsíce. Stavbu za bezmála tři miliony korun financovala dotace Moravskoslezského kraje, další vybavení pracoviště v hodnotě 350 tisíc korun pak zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů.

ReklamaHabsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

AMBRA - Trade, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 6 700 Kč do 7 000 Kč

Detail

Beskydská stavební, a.s.
Frýdek-Místek
od 27 000 Kč

Detail

Základní umělecká škola Leoše Janáčka, Frýdlant nad Ostravicí, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 3 780 Kč do 4 900 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu