Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Když dřevěný princ s drakem bojoval… Vydejte se za tajemstvím loutkového divadla

Když dřevěný princ s drakem bojoval…, tak se jmenuje právě probíhající výstava v Muzeu Beskyd. Pod pohádkovým názvem se skrývá bohatá expozice loutek a řada zajímavostí o loutkářství u nás.

V českých zemích je velmi bohatá tradice loutek i loutkářů. Vznikla v 19. století a je spojená s osobou Matěje Kopeckého. Na počátku 20. století nesmělo loutkové divadlo chybět v žádné vzdělané rodině, škole či spolku. A právě toto všechno se dnes mohou dozvědět návštěvníci Muzea Beskyd na výstavě.

“Název výstavy návštěvníka v podstatě navádí na to, že bude v pohádkovém duchu. Co bychom o prázdninách také chtěli. Děti si potřebují odpočinout a dostat se do pohádkové říše a dospělí zase rádi zavzpomínají, jaké to bylo, když věřili pohádkám. Výstava je ve velkých divadelních kulisách Aloise Drobného z Místku. Můžeme tu vidět právě malá loutková divadla, abychom si uvědomil, že i my jsme takovou malou loutkou v tom velkém světě. Je zde k vidění více než sto loutek ze sbírek Muzea Beskyd. Ty nejstarší pochází z počátku 20. století a nejmladší z 50., 60. let,” uvedla autorka a komisařka výstavy Slavěna Jurčíková.

Mezi tradiční postavy loutkového světa patřil Kašpárek a Kalupinka, princ, princezna či drak. Na výstavě se představí ze sbírky Muzea Beskyd také postava Bacilínka, háčkované loutky a mnohé další. 

“Loutky máme trojího typu. Jsou marionety, javajky a maňásci. Nejklasičtější je marioneta, to je loutka vedená na provaze nebo na drátku, která se pohybuje shora. K průkopníkům českého marionetového divadla patří Matěj Kopecký. Javajky jsou loutky vedené zdola. Svůj původ mají na ostrově Jáva. U nás se začaly objevovat ve 40. až 50. letech 20. století. Maňásci jsou loutky, které se navlékají na ruku a ovládají se prsty,” popsala Jurčíková.

Návštěvníci na výstavě spatří i pár nevšedních loutek. Spoustu zajímavého se lidé dozví i o kulisách. Výstava o loutkách, loutkovém divadle a loutkářích potrvá ve výstavních síních frýdeckého zámku do 15. září.
Farana Piano Duo/ Komorní koncerty​

14.04. 19:00
Frýdek-Místek, Historický sál ZUŠ, Frýdek - Místek

Transky, body, vteřiny / představení Divadla P. Bezruče Ostrava

15.04. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Šakalí léta / muzikál

22.04. 18:30
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Stavebniny Nováková, s.r.o. - pracoviště
Vyšní Lhoty
od 120 Kč/hod.

Detail

SG Job s.r.o. - pracoviště Staré Město
Staré Město
od 16 100 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

T E R M O Frýdlant n.O. - pracoviště
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků