Vítání občánků se po rekonstrukci vrací zpět na frýdecký zámek, prohlédněte si historické prostory

Obřad vítání občánků se ve Frýdku-Místku po letech vrací zpět na zámek. Miminka budou mezi občany města vítána v reprezentativním prostředí Rytířského sálu.

Společenský obřad vítání občánků, při kterém jsou novorozené děti s trvalým pobytem na území Frýdku-Místku vítány mezi občany města, se po dvou letech opět vrací na frýdecký zámek.

“Před dvěma lety jsme museli vítání občánků přesunout z frýdeckého zámku, protože tam začala rekonstrukce. Dočasně jsme je přesunuli do Národního domu, ale teď je přesouváme zase zpátky do Rytířského sálu, protože rekonstrukce je úspěšně za námi. Všichni rodiče jsou zváni minimálně dva týdny předem, ale pokud jim termín nevyhovuje, mohou se ozvat a budou pozváni na jiný termín,” řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký

K vítání občánků mohou rodiče hlásit dítě až do jednoho roku jeho věku. Prostředí Rytířského sálu na frýdeckém zámku je velmi reprezentativní a pro vítání občánku velice vhodné. 

“Rytířský sál frýdeckého zámku, který dnes slouží ke koncertům, předávání maturitních vysvědčení nebo svatebním obřadům, dříve za Habsburků sloužíval jako jídelna a je to největší sál frýdeckého zámku. Jeho hlavní ozdobou je pískovcový krb datovaný rokem 1692. Na něm si mohou návštěvníci povšimnout erbů Františka Eusebia, hraběte z Oppersdoru, a jeho druhé manželky Anny Zuzany Beesové z Vrchlesu, kteří bývaly pány na Frýdku, frýdeckém panství a zámku právě v 17. a 18. století. Dále je Rytířský sál zdoben erbovními obrazy slezské šlechty, které byly nalezeny v Českém Těšíně. O jejich umístění zde na Frýdku rozhodl architekt Albín Theodor Prokop,” sdělila náměstkyně ředitele Muzea Beskyd Dominika Grygarová.

Pozvánky k vítání občánků rodiče získají poštou na základě vyplněné přihlášky, kterou obdrží spolu s rodným listem dítěte. Pokud maminka rodila v jiném městě, zašle přihlášku rodičům kancelář primátora. Přihlášku pak musí vyplnit kvůli souhlasu s užitím osobních údajů. Vítání občánků se pak koná na základě zájmu rodičů, a to zpravidla jednou měsíčně, s výjimkou prázdninových měsíců, kdy se tato akce nekoná. 

“Samotné vítání občánků probíhá tak, že tam přijde paní ceremoniářka, která všechny přivítá, následuje krátký kulturní program, popřáno je všem dětem a každé dostane tašku, ve které je knížka, nějaký polštářek či drobná pozornost od města, a potom probíhá fotografování s městským fotografem, který jim vytvoří památku na celý život,” dodal primátor.

V loňském roce bylo mezi občánky města ještě v náhradních prostorách slavnostně přivítáno 285 dětí.
Pýcha osamělosti / inscenace podle knihy Petra Pitharta

15.11. 19:00 - 13.11. 10:05
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Dopisy Olze / korespondence V. Havla čtená V. Záwadskou

18.11. 19:00 - 13.11. 10:05
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě/ cestovatelská projekce

19.11. 19:00 - 13.11. 10:05
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
Frýdek-Místek
od 21 600 Kč do 26 000 Kč

Detail

Tomeček Bau s. r. o.
Frýdek-Místek
od 130 Kč do 160 Kč

Detail

SOLIDSUN s.r.o.
Frýdek-Místek
od 19 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků