30 let od Sametové revoluce: události 17. 11. 1989 si připomněli i na 4. ZŠ ve F-M

17. listopad 1989 si připomněli žáci Základní školy Komenského. U příležitosti oslav významného výročí proběhl na škole projektový den, na který se žáci se svými učiteli připravovali už od začátku školního roku.

Základní škola Komenského se připojila k oslavám 30. výročí sametové revoluce. U této příležitosti připravila pro své žáky projektový den. 

“Jsme škola, která hodně pracuje na projektech. Jedním z těch projektů je i ten k nedělnímu výročí 17. listopadu. Děti pracovaly na tom projektu už od září. Už v loňském roce jsme si připomínali významné osmičky v naší historii a toto už je jakýsi závěr toho velkého projektu. Ve třídách probíhaly diskuze, děti debatovaly s rodiči, byly v terénu, žákovský parlament navštěvoval významné osobnosti, kterému sdělovali své prožitky tady z města nebo odjinud. Výsledek toho dnešního projektu bude ještě pokračovat, poněvadž ho budou prezentovat ve svým filmových projekcích, které si žáci připravili, mají to jakou zpravodajství o tom, co u nás ve škole probíhá a jak si připomněli výročí, které nelze zapomenout a pominout,” uvedla ředitelka školy Šárka Nahodilová.

Pro žáky byly během dne připraveny zajímavé přednášky, promítání filmu spojeného s besedou s pamětníkem a proběhla dokonce i dobová módní přehlídka.

V rámci projektového dne žáci prošli také několika stanovišti, kde na ně čekaly úkoly.

“Na tomto stanovišti děti kreslí různé věci z dob 80. let a z nynějška, kdy ukazují, jak se za těch 30. let věci změnily,” popsala učitelka ZŠ Komenského Gabriela Švarcová.

Anketa, žáci ZŠ Komenského: 1.”My kreslíme, jak se v dřívější době popravovali lidé, a teď se zavírají jen do vězení.” 2. “Já tu tvořím, jak se kdysi telefonovalo a jak se telefonuje v dnešní době.”

“Když žáci absolvují všechna ta stanoviště, vyvodí si rozdíly. Ten kontrast toho, jak to bylo kdysi a co máme dnes,” řekla učitelka ZŠ Komenského Karolína Lepíková.

Pomyslným vrcholem dne bylo shromáždění celé školy u "lípy", kdy si žáci společně připomněli písně patřící listopadu 1989 a konal se i krátký projev vedení školy a města.

“Já bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům školy, kteří si společně s žáky připravili nádherný a originální program k připomenutí událostí, které se před 30 lety staly okolo 17. listopadu. Chtěl bych říct, že demokracie je třeba si vážit, je třeba ji chránit, ale také myslet na to, že i demokracie má určité hranice, kdy svoboda a práva jedince sahají pouze tam, kde začínají práva a svoboda jedince jiného,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.
Jiří Vodička a Camerata Janáček / koncert

03.03. 19:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

V síti / projekce filmu a diskuze s protagonistkou Terezou Těžkou

09.03. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Trio DuBois / Koncerty

17.03. 19:00
Frýdek-Místek, Historický sál ZUŠ, Frýdek - Místek

Stavby COMPLET s.r.o., pracov. Třinec
Třinec
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

SPETRA CZ s.r.o. - pracoviště
Třanovice
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

OKNA & DVEŘE KAPSIA s.r.o. - pracov. Vendryně
Vendryně
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků