Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přes 200 kusů historických vánočních pohlednic jsou k vidění v Muzeu Beskyd

Muzeum Beskyd zve všechny, kteří mají rádi Vánoce, k návštěvě frýdeckého zámku. Pro veřejnost si připravilo výstavu s názvem Vánoční pozdravy. Lidé si budou moci prohlédnout historické vánoční pohlednice a novoročenky.

Od přelomu 19. a 20. století si lidé zvláště v čase Vánoc posílali pohlednice s přáním zdraví, radosti a příjemných chvil. Vánoční a novoroční pohlednice byla pomyslným spojením lidí, kteří jsou si blízcí. Muzeum Beskyd v nedávné době získalo téměř 200 kusů takových pohlednic, které byly adresované jedné z frýdeckých rodin v období 2. světové války. 

“Je to rodina Škápových, kdy Josef Škapa byl majitelem pily a obchodník se dřevem. Pocházel z Morávky a v roce 1928 se oženil s Marií rozenou Mokrošovou, což byla neteř Joži Vochaly, významného vlastivědného pracovníka i muzejníka tady ve Frýdku a v Místku. Chtěli jsme nejen představit jejich pohlednice, ale také i udělat představu, jak u nich asi mohly vypadat Vánoce v těch 30. letech 20. století, kdy už užili se dvěma dětmi ve Frýdku,” uvedla komisařka výstavy Kateřina Janásová.

Žádná z pohlednic a novoročenek, které návštěvníci na výstavě spatří, není stejná a každá vyobrazuje něco jiného.

“Ty pohlednice jsme vystavili tak, aby byly po tématech, jakou jsou třeba pohlednice Ladovy, Marie Fischerové Kvěchové, pohlednice, které jsou s hrajícími si dětmi, které jsou se zvířátky, s růžovými prasátky a podobně, ať už jsou barevné nebo černobílé, pohlednice, které reprodukují kresby nebo akvarely známějších i méně známějších umělců,” popsala Janásová.

Výstavu doplňují také pohlednice, které muzeum už ve své sbírce mělo. Pohlednice z druhé poloviny 20. století jsou doplněny ze soukromé sbírky Dagmar a Zdeňky Dostálových a svou soukromou sbírku vánočních pohlednic a novoročenek na výstavu propůjčili i manželé Poláškovi.

“Sbíráme přes 30 let, máme jich asi 40 tisíc kusů a zaměřujeme se hlavně na různé zajímavosti a kuriozity. Nejstarší známá vánoční pohlednice z území ČR šla do Moravské Ostravy v roce 1888. Máme tu i krásné slepotiskové a slisované z perforovaného papíru. Na jiné je zase motiv anděla strážce, který zachraňuje topícího se chlapečka. Máme tu na pohlednici první elektromobil i pohlednice s takovými zajímavými a ne úplně vánočními texty,” sdělil sběratel pohlednic Jaromír Polášek.

Výstava Vánoční pozdravy potrvá na frýdeckém zámku do 12. ledna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

"ALPRESS" společnost s ručením omezeným - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry