Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O životě rozhodují mnohdy sekundy. F-M se proto připojil do projektu Obálka do lednice

Město se připojilo ke krajskému projektu Obálka do lednice. Cílem projektu je přispět k efektivnímu zajištění pomoci v situaci tísně, ohrožení zdraví nebo života.

Toto je paní Olga Zahradníková, která se právě stala majitelkou obálky do lednice. Jde o projekt Moravskoslezského kraje, jehož cílem je poskytnout záchranářům při zásahu u seniorů doma v případě ohrožení zdraví nebo života informace o jejich zdravotním stavu, užívaných lécích a kontaktech na příbuzné a praktického lékaře. Frýdek-Místek je jedním z měst, který se do projektu zapojil.

“Myslím, že je to moc dobrý projekt. Pro lidi, kteří jsou samostatně doma, nikdo jim posluhuje, je to dobrý. My jsme teda dva, ale nikdy nevíte. Může se něco stát nám oběma a kdo nám pomůže? Synové jsou zaměstnaní, každý někde jinde, takže je to dobrá věc,” pochválila projekt majitelka obálky do lednice Olga Zahradníková.

IN.F.obálka obsahuje plastový obal, informační leták s pokyny k vyplnění, formulář k vyplnění, propisku a magnetku nebo samolepku s nápisem Zde je IN.F.Obálka a telefonními čísly na složky záchranného systému. Vyplněný formulář vloží senior do plastové obálky a tu pak dá do lednice, ideálně do vnitřní přihrádky dveří. Na dveře lednice pak umístí samolepku nebo magnetku o tom, že je držitelem IN.F.Obálky, takže záchranáři budou ihned vědět, že se rychle dostanou k potřebným informacím.

„Projekt je přínosem jak pro záchranáře, tak pro seniory. Zásah záchranářů v domácnosti seniorů je vždy spojen se stresem, senior si mnohdy nevzpomene na všechny léky, které užívá, nebo neumí rychle říct, kde má uložen papírek s jejich seznamem nebo s kontakty na své blízké. V případě, že je senior v době zásahu záchranářů doma sám nebo není při vědomí, může mu obálka v ledničce možná i zachránit život. Záchranáři totiž z formuláře vyčtou nejen to, jaké léky senior užívá, ale také na co má alergii a jakými nemocemi trpí, což je v době zásahu důležité vědět,“ řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Projekt Obálka do lednice je spolufinancovaný ze státního rozpočtu České Republiky a rozpočtu Moravskoslezského kraje.

“Chtěl bych poděkovat všem složkám záchranného systému MS kraje, kteří s námi společně připravili tuto obálku, protože bez spolupráce se záchranáři, hasiči a policisty by nebylo možné tuto obálku v našem kraji spustit, jelikož ta má pomoci právě těmto složkám při záchraně našich seniorů. Proč zrovna lednička? Protože lednička je v podstatě v každé domácnosti, je jednoduše identifikovatelná, a proto záchranáři, policisté nebo hasiči mají možnost okamžitě k lednici jít, otevřít ji a najít tam informace, které potřebují. Někdy o životě rozhodují setiny, minuty, a ta obálka může zachránit naše seniory,” uvedl náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil.

Obálky si mohou lidé vyzvednout v Senior Pointu, který sídlí v Centru aktivních seniorů na Anenské ulici v Místku, ale také na odboru sociálních služeb na magistrátu ve Frýdku. Město má v současnosti k dispozici 3 500 obálek. Pokud o ně bude zájem, je připraveno jejich počet navýšit.
Farana Piano Duo/ Komorní koncerty​

14.04. 19:00
Frýdek-Místek, Historický sál ZUŠ, Frýdek - Místek

Transky, body, vteřiny / představení Divadla P. Bezruče Ostrava

15.04. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Šakalí léta / muzikál

22.04. 18:30
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Horský hotel Kozubová s.r.o. - pracoviště
Milíkov
od 22 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Mateřská škola, Nerudova 313, Třinec, příspěv. organizace
Třinec
od 23 590 do 29 970 Kč/měsíc

Detail

SRUBY PACÁK s. r. o. - pracoviště Čeladná
Čeladná
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků