Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek si zakládá na zeleni. Stromy na sídlišti Kolaříkovo prošly zmlazením

Javory na Kolaříkově sídlišti v Místku se dočkaly omlazujícího sestřihu. Pracovníci Technických služeb stromům prořezali koruny, které jsou teď menší a prosvětlenější. Cílem je, aby byly stromy co nejdéle pěkné a bezpečné pro kolemjdoucí.

Frýdek-Místek si dlouhodobě zakládá na veřejné zeleni. Každoročně vysazuje stovky nových stromů a tisíce keřů. Aby dřeviny prospívaly a vypadaly hezky, musí se o ně město také náležitě starat. Proto v minulých dnech proběhlo i tzv. zmlazení javorů tvořící stromořadí na sídlišti Kolaříkovo v Místku, konkrétně v ulicích Vrchlického, Kolaříkova a Marie Pujmanové.

“Odborníci z životního prostředí spolu s arboristou prohlédli stromy ve zmíněných lokalitách. U 30 z nich se rozhodli učinit docela razantní ořezy, kdy bude koruna stromů viditelně zmenšena a prosvětlena. Tento zásah je nutný, chceme tím zabránit vylamování velkých větví a zlepšit celkový stav stromů. Cílem je, aby v daných ulicích byly součástí stromořadí a plnily svou ekologickou i estetickou funkci co nejdéle,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Stromy se ořezávají také kvůli bezpečnosti, aby nedošlo k jejich ulomení a pádu na kolemjdoucí. Cílem je také to, aby přerostlé větve nebránily průniku světla do bytů. Pracovníci Technických služeb mají pro práci k dispozici plošinu, motorové pily a další speciální vybavení.

“Tyto stromy už byly přestárlé, takže potřebujeme vyřešit několik věcí. Potřebujeme zredukovat korunu, aby byla zachována bezpečnost provozu, tzn. podjezdní a průchozí výšky, potřebujeme ty koruny dostat do stavu, aby se nerozlamovaly, je to opravdu speciální řez, který provádí odborníci, kteří ten strom nepoškodí. Nesmí být velké řezné rány, odstraňovat se některé větve atd. Ta liniová výsadba v této ulici se musí sjednotit, srovnat, takže se musí určit u těch největších stromů jistý zásah do něj a podle toho pak srovnat další, aby ta linie působila jednotným dojmem,” popsal vedoucí provozu Zeleň TS F-M Radim Svoboda.

Po ořezech stromů vždy následuje úklid větví, které se dále štěpkují. Vzniklou štěpku technické služby používají k zamulčovaní výsadeb a keřových skupin ve městě.
Stavby Střechy Komíny s.r.o. - pracov. Třinec
Třinec
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Stavby Střechy Komíny s.r.o. - pracov. Třinec
Třinec
od 22 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků