Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěva ministrů ve Frýdku-Místku: Ministr kultury Zaorálek si prohlédl Národní dům i Kino Petra Bezruče

Ministra vnitra Jana Hamáčka v odpoledních hodinách vystřídal ministr kultury Lubomír Zaorálek. Také on měl nabitý program, v rámci kterého se podíval i do Národního domu a seznámil se s projekty na jeho obnovu.

Kroky ministra kultury Lubomíra Zaorálka při návštěvě Frýdku-Místku po pracovním obědě a prohlídce Včelařského muzea v Chlebovicích směřovaly do kina Petra Bezruče. Zde se seznámil s jeho historií i současností a také s návrhy na jeho možnou rekonstrukci. Odtud pak pokračoval do Národního domu.

“Jsem rád, že jsme ve Frýdku-Místku přivítali ministra kultury a že jsme mu mohli ukázat budovu kina Petra Bezruče a budovu Národního domu, u kterých do budoucna plánujeme rekonstrukci. Občané budou rozhodovat v referendu, zda-li opravíme kino Petra Bezruče, případně zda-li realizujeme přístavbu Národního domu, kterou navrhla paní architektka Jiřičná. Především jsme se s panem ministrem bavili o možnosti spolufinancování těchto projektů, protože budou velmi finančně náročné, a hledali jsme cestu, jak najít nějaké peníze, ať to nemusíme všechno hradit z vlastního rozpočtu,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

“V těch debatách se zabýváme tím, že je třeba renovovat Národní dům, rozhodnout, jestli se bude stavět nějaký nový kulturní dům, nebo se bude renovovat kino Petra Bezruče. Dozvěděl jsem se, že bude referendum, to bude věc asi nějaké veřejné debaty, možná že to je dobrý způsob, jak do toho zatáhnout občany. Mně řekl pan primátor, že ať bude rozhodnutí jakékoliv, budou to respektovat. Já si myslím, že Frýdek potřebuje, aby tu bylo místo, na které mohou jezdit divadla, kde se dá promítat kino, které bude důstojné a kam budou lidé rádi chodit. Podle mě i tento Národní dům si zaslouží renovaci a je evidentní, že takhle už dál nemůže být. Ale ať bude, co bude, v každém případě na to bude město potřebovat nějaké finanční prostředky. No a my tady dneska diskutujeme o tom, který typ programu evropských peněz použít na to, aby se na to daly prostředky dohromady. Domnívám, že se je důležité žádat prostředky na budování kulturní infrastruktury v regionech a Frýdek-Místek je město, které to potřebuje. MY bychom v tom rádiu pomohli,” slíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Referendum, v němž se budou moci občané vyjádřit k rekonstrukcím a rozhodnout, který ze dvou projektů se bude realizovat, proběhne v době krajských voleb začátkem října. 

“I s přihlédnutím k tomu, že budoucí referendum rozhodne o případné přístavbě paní architektky Jiřičné, nebo o rekonstrukci kina Petra Bezruče, sál Národního domu s připojenou Moravia bankou bude nutné rekonstruovat za každou cenu. Tzn. z našeho pohledu je tohle akutní. Je to centrum naší kultury. Tento krásný dům má 120 let a určitě by si řádnou rekonstrukci zasloužil, a to od střechy až po sklepy. Připojená bývalá záložna Moravia banka je konstruovaná jako samostatný objekt a samotné propojení pater bude trochu složitější. Každopádně v tuto chvíli se zpracovává základní projektová dokumentace studie proveditelnosti, aby bylo možné tyto dva objekty propojit. Toto je pro nás prioritou i za cenu toho, jak dopadne referendu,” sdělil ředitel KulturyFM Rostislav Hekera.

Po prohlídce Národního domu a také bývalé Moravia banky následovala návštěva ministra kultury v městské knihovně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy