Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek třídí: svozy bioodpadu a jedlých tuků ze sídlišť pokračují i letos

I v tomto roce bude město pokračovat ve svážení bioodpadu a jedlých tuků a olejů ze sídlišť. Navíc má v plánu letos rozšířit svoz do dalších lokalit.

Kvalita životního prostředí je jedním z ukazatelů životní úrovně. Město ji chce mít co nejvyšší, Nabízí proto kotlíkové dotace, vysazuje stromy, letos na náklady města i v soukromých zahradách, také sází keře a zakládá nové květinové záhony. Mimo to také rozšiřuje možnosti třídění odpadu. V roce 2016 začal svoz bioodpadu od rodinných domů. Na sklonku roku 2018 zavedlo město svoz jedlých tuků a olejů ze sídlištní zástavby. Koncem loňského roku přidalo svoz bioodpadu ze sídlišť a zahájilo sběr plechovek od nápojů, které končí spolu s plasty ve žlutých kontejnerech.

“Před dvěma lety zavedený svoz kuchyňských tuků a olejů se začíná rozbíhat až nyní, lidé také o něj mají stále větší zájem. Přispívá k tomu i informovanost veřejnosti. Je všeobecně známo, že tuky a oleje vylité do dřezu nebo toalety v odpadech a kanalizaci tuhnou a ucpávají ji, ale také se stávají potravou pro hlodavce, kteří se pak snadno množí, a to nikdo nechce. Loni jsme z deseti nádob umístěných na sídlištích svezli téměř 1,5 tuny jedlých tuků a olejů. Letos bychom chtěli počet nádob navýšit a přistavit je i do okrajových částí města a na další sídliště,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Svoz bioodpadu ze sídlišť město zavedlo koncem září minulého roku. Z celkem deseti kontejnerů se za čtyři měsíce svezlo přes čtyři a půl tuny bioodpadu, což není moc. Při svozu každý týden to je v průměru 25 kg na kontejner.

“I v tomto případě věříme, že se situace zlepší a lidé budou kontejnery na bioodpad využívat ve větší míře. Připravíme i informační kampaň, jak správně bioodpad třídit, protože se nám často stává, že lidé sice vytřídí slupky od brambor, ale do kontejneru je vyhodí zabalené do novin, což je špatně. Bioodpad tím znehodnotí a sníží možnost jeho použití pro následné zpracování na kompost a kvalitní zeminový substrát,“ řekl Pobucký.

Do hnědých kontejnerů na bioodpad patří zbytky rostlin, ovoce a zeleniny, ale také zemina z květináčů a truhlíků, čajové sáčky nebo kávová sedlina. Žádný z těchto odpadů nesmí být zabaleny ani do novin ani do igelitového pytle. Do kontejneru musí být vhozený samostatně, nejlépe přesypaný z koše nebo pytle. Rozmístění kontejnerů je zaznačeno v mapě pasportu odpadového hospodářství na webu města a také v sekci odpady. Každý, kdo má zájem třídit odpad, si může jednoduše zjistit, kde má nejbližší kontejner na jedlé tuky a oleje nebo na bioodpad.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Ing. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry