Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek kvůli koronaviru zvažoval uzavření školek. Zatím nic nezavírá

Koronavirus. Téma, které hýbe celým světem. Také ve Frýdku-Místku se v souvislosti s ním děje řada věcí. Omezují se kulturní akce, zakazují návštěvy v zařízeních sociálních služeb. Jaká další opatření zvažuje vedení města se dozvíte v příspěvku.

V souvislosti s výskytem koronaviru v naší zemi přijala vláda ČR opatření, kdy zavřela základní školy, zakázala konání akcí nad sto lidí a další. Na tato opatření reagoval také Frýdek-Místek.

“Ve městě došlo k zavření základních škol, k zavření ZUŠ i SVČ Klíč. Jsou zakázány všechny sportovní, kulturní, umělecké, náboženské akce s účastí osob nad sto lidí. Městská organizace KulturaFM tak zrušila všechny akce, které pořádá včetně kina. Zrušeny jsou všechny akce Klíče. Pokud jde o městskou knihovnu, půjčování knih zůstává nezměněno, ale zrušeny byly akce knihovny a také nebude zpřístupněna studovna a posluchárna. Ruší se i provoz Centra aktivních seniorů i Senior pointu od pondělí. Další opatření se týká TIC F-M, které omezí provoz tak, že nebude přijímat žádné turisty a omezí svou činnost. Hovory s občany v okrajových částech města jsou až do odvolání také zrušeny,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Město také zrušilo řadu akcí, které se měly v nejbližší době konat. Patří k nim Velikonoční městečko, ale třeba taky vítání občánku. Lidé, kteří se chystají uzavřít sňatek, budou matrikou vyzváni k tomu, aby počet svatebčanů nepřesáhl sto osob. Opatření přijala také pohřební služba a týkají se pořádání smutečních obřadů.

“Os 11. 3. jsou ve smuteční síni vyvěšeny letáky, kterými žádáme smuteční hosty, aby akceptovali mimořádnou situaci a aby umožnili do smuteční síně vstup jen nejbližším pozůstalým. Pokud se všichni dovnitř nedostanou, žádáme je, aby uctili památku zesnulého ve venkovních prostorách,” řekl předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Přestože vláda ČR neuzavřela mateřské školy, vedení města v duchu doporučení ministerstva školství zvažovalo, zda jako zřizovatel přistoupí k uzavření školek. Primátor města proto sezval všechny ředitele školek, ptal se na jejich názor, na podněty od rodičů a společně mapovali situaci.

“Ta situace je taková, že zhruba necelá polovina dětí ve všech MŠ zůstává, zbytek už je dneska doma. Ředitelé se ale většinově shodli na tom, že by se MŠ uzavírat neměly, protože rodiče už nemají, kam jinam dávat děti. Řešili jsme i ošetřovné, protože v současné době není zřejmé, zda by rodiče, pokud by se zavřely MŠ měli nárok na ošetřovné od státu, takže po poradě jsme zatím nedospěli k tomu, že bychom MŠ zavřeli. Nicméně vyzývám všechny, aby sledovali sdělovací prostředky, protože se dá očekávat, že Vláda ČR stejným způsobem, jakým uzavřela ZŠ, SŠ i VŠ může zavřít i MŠ. My teď řešíme další problém, protože máme zjištěno, že mezi zaměstnanci frýdeckomístecké nemocnice je nějakých 35 osob, které v případě uzavření MŠ by musely zůstat doma se svými dětmi, tzn, my musíme zabezpečit, aby chod nemocnice zůstal nepřerušen. Proto teď řešíme, jakým způsobem se postarat o děti zaměstnanců nemocnice, které chodí do MŠ. Totéž budeme řešit i u hasičů a policistů,” sdělil Pobucký.

Situaci ve městě budeme i nadále sledovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků