Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel v Chlebovicích potřebuje nové varhany, F-M vypsal veřejnou sbírku

Kostel v Chlebovicích potřebuje nové varhany. Právě proto na ni magistrát Frýdku-Místku vypsal v pořadí druhou veřejnou sbírku v rámci programu Daruj F-M. Do sbírky se stejnou měrou zapojí lidé i město.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Chlebovicích nutně potřebuje nové varhany. I když ty stávající na první pohled vypadají normálně, s hraním je potíž.

“V roce si připomene 700 let, kdy byla obnovena ves Nemašchleb, nyní Chlebovice, která byla vypálena a zanikla dílem nepokojného stavu v zemi. Díky tomu jubileu, aby po nás něco říkalo, jsme uvažovali, co udělat, nebo co pořídit. A volba padla na varhany, které opravdu již neslouží tak, jak by měly. Byť tedy hrají, celá řada píšťal je odstavená, zablokovaná a neustále se ve vlhkém počasí projevují problémy s tím, že varhany hrají bez lidského přičinění samy. Takže jsme se rozhodli, že dáme síly dohromady a pokusíme se tuto investici realizovat,” popsal člen farní rady Libor Janečka.

Římskokatolická farnost v Chlebovicích se s žádostí o finanční výpomoc na pořízení nových varhan obrátila na Frýdek-Místek. Rada města žádost vyslyšela a zařadila ji do projektu Daruj FM.

“Stávající varhany postavila na sklonku 2. světové války kutnohorská firma Josefa Melzera. Sice zatím slouží, nicméně se jedná o zvukově, materiálově a technicky podprůměrný a nespolehlivý hudební nástroj, který byl do Chlebovic dodán v pohnuté době počátkem roku 1945, a tak na něm lze spatřit materiálovou nouzi a všeobecné strádání válečných let. Celkové náklady na nové varhany s 10–11 rejstříky by měly činit cca 3 mil. Kč. Doposud bylo získáno 1 mil. Kč jako dary od firem. Další sbírky budou probíhat v kostele a na zbývající část již je předjednána bezúročná půjčka od Biskupství ostravsko-opavského,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Současná sbírka je v projektu Daruj FM druhou v pořadí.

“Do druhého ročníku se zapojily dva projekty, a to chata Prašivá a nové varhany v chlebovickém kostele. Město se v projektu zavázalo, že částku, která se v této sbírce vybere, zdvojnásobí, a to až do výše 200 tisíc korun. Takto se tomu stalo i u předchozího projektu opravy evangelického kostela ve Frýdku, kdy se vybral necelý půl milion korun,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Jakub Míček.

Podmínky programu DarujFM včetně informací o právě probíhajících sbírkách jsou zveřejněné na webových stránkách – www.darujfm.cz. Lidé se na nich dozví podrobnosti, včetně čísla účtu, na který mohou přispívat. Sbírka trvá do 4. prosince tohoto roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyIng. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 21 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail