Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krajiny a lidé očima Jaroslava Homolky. 300 děl, která vznikla za 60 let

Krajiny a lidé, takový je název výstavy významného umělce regionu Jaroslava Homolky. Na Frýdeckém zámku představil část malířských a grafických děl, která vznikla v průběhu šedesáti let jeho kariéry. Své náměty čerpal především z Beskyd a Valašska.

Jaroslav Homolka, charismatický, skromný a mimořádný umělec. Alespoň tak ho popisují jeho kolegové i bývalí studenti. Žije v Zelinkovicích, po dlouhé době ale zavítal se svojí výstavou na Frýdecký zámek.

Jaroslav Homolka, autor výstavy: "Vystavuji zde krajiny, figurální tvorbu, grafiky, jsou tady skicy, no a jsou tady především oleje. Velké obrazy i menší. Všechny vznikaly zhruba za posledních 60 let, nebo ještě přes něco dokonce."

Výstava s názvem Krajiny a lidé zobrazuje na tři stovky prací a jde jen o malý průřez autorovy celoživotní tvorby. Každý z obrazů má svůj mimořádný příběh. 

Jaroslav Homolka, autor výstavy: "To je Slovanské osídlení, kde jsem dělal jako mladý kluk, bylo mi asi 12 let, své první vykopávky. Tahle obec je celkem dobře známá, odtamtud je vidět do dalších vesnic, třeba do Kácíně."

Umělec působil dlouhá léta jako pedagog a následně i ředitel na Středním odborném učilišti ve Frýdku-Místku a nesmazatelně ovlivnil životy všech svých studentů.

Karel Bogar, kurátor výstavy: "On v té pedagogické práci udělal fantastickou věc, vychoval spousty výtvarníků. Třeba Mertu, to je dneska významný malíř nebo tady z Ostravy zcela jistě znáte Puchovou a je jich desítka."
Alice Hovjacká, bývalá studentka: "Jsem ráda, že se našly cesty k tomu, aby se veřejnost o této výstavě dozvěděla, protože je mnohdy smůla, když autor není mezi námi a teprve se o něm hovoří."

Výstava byla zároveň připomínkou autorova významného životního jubilea, který jak s úsměvem dodává, do budoucna zatím další plány nemá.

Jaroslav Homolka, autor výstavy: "Teď neplánuji vůbec nic, protože mám tohohle už plné zuby, bylo toho strašně moc. Přežil jsem své jednaosmdesáté narozeniny, tak si neužívám."
Anketa: 1.) "Pana Homolku známe, alespoň teda já. Hlavně ohledně obrazů, protože je máme doma a jeho paní Jaroslava Homolková nás učila na gymnáziu." 2.) "První dojmy určitě jsou zajímavé a příjemné." 3.) "Je to krajová záležitost, regionální tady naše."

Náměty Jaroslav Homolka čerpal především z Beskyd, Valašška a dalších malebných oblastí v celé České republice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy