Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sleva na nájemném 30 procent, Frýdek-Místek pomůže drobným podnikatelům

Frýdek-Místek podpoří drobné podnikatele. Zastupitelé jim na svém jednání schválili prominutí 30 procent nájemného z užívání městských nebytových prostor a pozemků. Více než 4 desítkám obchodů odpustí magistrát dohromady nájem za více než čtvrt milionu korun.

Malá prodejna zdravé výživy na Radniční ulici. Provozuje ji Hana Ošut, která jak sama přiznává, zažila během koronavirové krize velmi těžké období.

Hana Ošut, majitelka obchodu: "Měla jsem zavřeno, protože je tady úplně prázdno, tím pádem prostě obchod byl 2 měsíce zavřený. Postupně se lidé vrací, už se těší a jde vidět, že už chtějí chodit do terénu. Nejenom asi objednávat přes internet, takže docela pomalu se to rozjíždí. Zjišťují, že je otevřeno a pomalu chodí, i když pokud nebudou asi ještě děti chodit do školy, tak těch zákazníků je pořád méně."

Podobně je na tom i Norbert Virág, který vede prodejnu a servis hudebních nástrojů na Zámeckém náměstí. Magistrát ale nabídl podnikatelům pomocnou ruku, mohli si zažádat o prominutí části nájemného.

Norbert Virág, majitel prodejny: "Napsal jsem klasicky adresu, podnikání. Napsal jsem teda, že bych žádal o tu slevu na nájemném."

Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Samozřejmě bavíme se o provozovnách, které jsou v majetku města. Jsou mezi nimi různé služby, kosmetické, manikůra, prodej drobných předmětů a podobně, skutečně drobných a menších podnikatelů."

Zastupitelé pak na svém jednání tuto formu podpory schválili a podnikatele tím velmi potěšili.

Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "My si myslíme, že to je patrně jedna z nejúčinnějších pomocí. Nejedná se o žádné půjčky nebo odklady, odklad řeší zákon o nebytových prostorech. My skutečně promíjíme byť částečně ve výši třiceti procent toho, co by příslušelo za dobu, o kterou si buď požádali podnikatelé nebo za dobu, která byla kratší, protože některé žádosti byly za dobu delší, ale rozhodli jsme se to prozatím omezit datem 31.5."

Norbert Virág, majitel prodejny: "Určitě mi to pomůže, určitě a nejenom mě, ale každému, protože my jsme vlastně 2,5 měsíce nefungovali. Jsme byli zavření, i teď se každý bojí jít někde a něco si kupovat, takže je to těžké."

Hana Ošut, majitelka obchodu: "Určitě je to příjemné, pomůže to a pokud to tak budou opravdu dělat, že nám tu pomoc 100 procentně proplatí, tak budu jenom ráda, že jo."

Provozovatelům obchodů a služeb odpustí magistrát dohromady nájem za téměř 260 tisíc korun. Jednotlivé částky budou odpovídat poměru k délce uzavření a velikosti pronajímaných ploch.

Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Pokud jde o nebytové prostory, jedná se zatím o 41 nájemních smluv. Pokud jde o pozemky, tam byl ten počet do 10."

Pokud by se objevili ještě další podnikatelé, kteří si například o prominutí nájmu nezažádali, rozhodně nemusejí zoufat.

Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "S tím se právě počítá, ten náš materiál je nachystaný tak, že pokud přijdou opětovné žádosti nebo další nové žádosti, tak budou znovu předloženy do zastupitelstva, takže ta věc není uzavřená a nepovažujeme ji za konečnou.

O prominutí nájmu se rozhodovalo ve Frýdku-Místku poprvé.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy