Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Květinová výzdoba už zkrášluje Frýdek-Místek, vysazeno bude 13 tisíc předpěstěných sazenic

Pohled na květiny zmírňuje stres a napětí. Tradičně jako každý rok už má Frýdek-Místek v plném proudu výsadbu letních květinových záhonů. Na frekventovaných místech města v nich bude dohromady více jak 13 tisíc předpěstěných sazenic a k tomu se přidají i desítky rozmístěných květinových nádob.

Pestrobarevná škála různých květin postupně zaplavuje ulice města. Velmi oblíbené jsou především letničkové záhony a popularitu si získávají také záhony z přímého výsevu, které vypadají jako rozkvetlá louka.

Anketa: "1.) No je krásná, pěkná je, hezká. 2.) Ano, každým rokem je moc hezká, obměňují ji a starají se o to velmi hezky. Je to moc pěkné. 3.) Je to každý rok krásné, ano, máte pravdu."

Záhony z přímého výsevu město vysazuje pravidelně už od roku 2014. Letos začaly přípravy už v průběhu měsíce dubna.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Výhoda je tam u toho ta, že je to jednak pastva pro motýly, pro včely, pro brouky. Kvetou celoročně v maximální pestrosti do prvních zámrazů, podzimních měsíců."

Jsou téměř bezúdržbové, zálivku potřebují jenom v době dlouhodobého sucha, a pokud přece jen z nějakého důvodu uschnou, tak je stačí pokosit a zalít a ony znovu vyrostou a vykvetou. Nyní už se pracuje na dvanácti letničkových záhonech o ploše zhruba 405 metrů čtverečních, na kterých bude postupně vysazováno až 13 tisíc předpěstěných sazenic.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Tady ta pestrost zase bude rozmanitá, budou tam stříbrné starčeky, zelené plavuňky, modré nestarčeky, červené šalvěje, čili fakt ta pestrost maximální. Budou tady zhruba dva záhony se žlutými a bílými aksamitníky. V průběhu měsíce června budou vyrůstat v loňském roce zasazené lilie, konkrétně před Gymnáziem Petra Bezruče v oranžovo hnědých barvách na ulici J. V. Sládka v barevnosti bílo růžové."

Mezi oblíbenou výzdobu patřítaké květinové pyramidy, kterých je například na náměstí svobody dohromady 9.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Stejně jako v letech předcházejících, i letos jsme již rozmístili patnáct květinových nádob, takzvané pyramidy, jak my tomu říkáme, tam bude směsice muškátů a fialových surfinií. Ve stejné skladbě budou i závěsné nádoby na dvaadvaceti stožárech veřejného osvětlení, které budou rozmístěny na ulici Radniční a na Zámeckém náměstí."
Jana Matějíková, mluvčí F-M: "Rozkvetlé a upravené záhony, rozkvetlé sloupy veřejného osvětlení nebo pyramidy na náměstích umocňují estetickou stránku města, ale taky působí na naši psychiku. Pohled totiž na květiny v nás zmírňuje stres a napětí a toho je kolem nás docela dost, takže i proto investujeme do květinové výzdoby města, snažíme se ji obměňovat, aby nebyla fádní a taky se jí snažíme rozšiřovat. Na květinovou výzdobu půjde letos z rozpočtu města přes dva miliony korun, což je téměř stejná částka jako v loňském roce."

Úspěch sklízejí i štěrkové záhony z aromatických a okrasných trvalek, které se začaly zakládat před dvěma lety. Jeden z nich je například v Koloredovském parku poblíž křižovatky U Rady. Doplněn byl o tisíce cibulovin, které vykvetly hned na jaře a teď ho zdobí mimo jiné okrasné česneky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy