Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Popraskaly autobusové zálivy, oprava ulice T. G. Masaryka se tak protáhne o několik týdnů

Oprava střední části frekventované třídy T.G. Masaryka ve Frýdku se komplikuje. Původně měla být do týdne hotová, jenže kvůli nově popraskaným betonovým autobusovým zálivům se oprava protáhne až do 26. června. Stejně tak se zvednou i náklady, z původních dvou na více než tři miliony korun.

Plány magistrátu na opravu střední části třídy T.G.Masaryka vypadaly více než slibně. Minulé pondělí naběhli pracovníci technických služeb do ulice hned pod Rubikovou křižovatkou a začali frézovat starý asfaltový povrch až po kruhový objezd u Kostikova náměstí a práce jim šly opravdu od ruky.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Budou následovat další práce, to znamená budeme opravovat kanalizační vpusti, budeme osazovat nové šachtice do výšek, které budou pak korespondovat s tím novým povrchem, budou probíhat opravy žulových žlábků plus obrubníků tak, abychom ty práce nakonec týdne připravili pro pokládku nového asfaltového povrchu."

Nový asfalt se začal pokládat mnohem dříve, než se předpokládalo a za normálních okolností by oprava vyšla časově ještě mnohem lépe, než se původně předpokládalo, jenže se objevily nečekané komplikace.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po odfrézování vozovky se uvolnily autobusové zálivy, které byly původně vybetonované a s malou asfaltovou vrstvou na povrchu a nyní jsou uvolněné, takže se hýbou a zároveň došlo k výrazným rozdílům ve výškách, takže jsou tam zhruba dvou až třícentimetrové prohlubně."

Rada města proto stála před důležitým rozhodnutím. Dokončit opravu ulice podle plánu nebo problém s praskajícími betonovými zálivy pro autobusy vyřešit rovnou. Výběr padl jednoznačně na variantu číslo dvě.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Počítáme s tím, že bychom vybourali ty autobusové zálivy, vyarmovali, to znamená dají se tam železa, vybetonují se a musí zhruba tři dny schnout, abychom mohli provést finální asfaltovou vrstvu."

To tím pádem znamená, že se výrazně prodlouží i uzavírka ulice, a to až do 26. června. Autobusové zastávky Frýdek a T.G. Masaryka budou navíc mimo provoz ještě déle, až do 17. července. Autobusy tak budou i nadále jezdit po objízdných trasách a využívat nejbližší zastávky u magistrátu a Na Veselé. Důvodem jsou technologické postupy ve spojitosti s vytvrdnutím betonu.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě na těch zálivech by nebylo možné stát, protože ten beton by byl teprve tři dny starý a on potřebuje zhruba tři týdny na vytvrzení."

Někdo by mohl namítat, že autobusové zálivy by mohly mít asfaltový povrch jako navazující vozovka, ale vzhledem k vytíženosti zastávek by v nich autobusy brzy vyjezdily koleje. Pokud by se zálivy neopravily rovnou, hrozilo by jejich další a větší poškození a kdyby se opravy odložily, musela by se později zničit i část nově budované cesty. To by bylo velmi neekonomické a zároveň by si to vyžádalo další uzavírku této frekventované ulice.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se proto, že radši tu opravu uděláme pořádně, protože nás tady opravdu čeká to, že dva roky tady povede objízdná trasa díky nájezdům a sjezdům, které bude opravovat ŘSD z estakády, takže jsme se rozhodli, že to uděláme pořádně."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ta komunikace je maximálně exponovaná. Léta tady probíhaly pouze lokální opravy. Myslím, že si zasluhuje v koordinaci s tou opravou té Rubikovy křižovatky, aby se využila ta doba těch omezení, která tady dlouhodobě panovala a aby se opravila i celoplošně."

Objízdná trasa je také jeden z důvodů, proč se magistrát rozhodl část ulice opravit. Uzavírka estakády začne už v červenci a třídu T.G. Masaryka tak čeká obrovské zatížení. Rekonstrukce byla původně vyčíslena na více než 2 miliony korun. Náklady na vybourání starých autobusových zálivů a vybudování zcela nových pak byly vyčísleny na 1,3 milionu korun.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy