Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA Frýdek-Místek dostala od města 200 tisíc korun na podporu dětí s autismem

Děti s autismem ukončily letošní školní rok ve Faunaparku. Pracovníci ADRY pro ně připravili bohatý program plný her a zábavy. Ve městě žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchami autistického spektra a ADRA Frýdek-Místek pomáhá pětině z nich. Letos ji v tom výrazně podpořilo i město.

Dětská radost je k nezaplacení. Zvláště pro rodiče dětí s poruchou autistického spektra. Ti jsou tak nesmírně rádi, že mohou využívat pomoci dobrovolníků z ADRY Frýdek-Místek.

Lucie Olšovská, maminka chlapce s autismem: "Máme syna Adama, který bude mít sedm let. Do ADRY chodíme už skoro druhým rokem a jsme tady velice spokojení, protože pro děti dělají opravdu hodně. Jsou tady aktivity na výborné úrovni, děti si hrají každý týden, mají sportovní kroužek, výtvarný kroužek, kde různě stříhají, lepí, učí se plno nových věcí a jsou hlavně v kolektivu, který potřebují."

Program ve Faunaparku připravila ADRA v rámci ukončení školního roku, protože během prázdnin budou mít její dobrovolníci také volno.

Gabriela Slívová, koordinátor dobrovolníků ADRA F-M: "Děti budou chodit po jednotlivých stanovištích a budou tam plnit úkoly. Házet míče přes síť nebo přelézat provazy, shazovat kuželky nebo třeba skákat v pytlích. Na každém stanovišti budou naši dobrovolníci a děti budou doprovázet naše koordinátorky."

ADRA pomáhá rodičům dětí s autismem nejen formou organizace aktivních kroužků, ale také formou poradenství.

Petr Adamus, zástupce vedoucího, ADRA F-M: "Říkáme tomu taková svépomocná rodičovská skupina, kde dáváme prostor k diskuzi, sdílení. Často otvíráme různí témata, která ty rodiny trápí a se kterými zápasí, protože ten život často nemají jednoduchý."

Kromě toho mohou rodiče využít služeb dobrovolníků přímo v domácnosti.

Petr Adamus, zástupce vedoucího, ADRA F-M: "My dobrovolníky, bez kterých to nejde, posíláme do těch rodin a tam tráví čas v domácnosti, ulehčují zase té rodině, minimálně hodinu. Hodinu a půl času mají pak rodiče k dispozici pro sebe, můžou si vydechnout a to je pro nás také důležité."
Lucie Olšovská, maminka chlapce s autismem: "Určitě, je to velká pomoc, protože za tu hodinu a půl se můžete věnovat jednak druhému dítěti nebo si můžete zajít něco zařídit nebo třeba jenom posedět s maminkami a dávat si další zkušenosti."

ADRA Frýdek-Místek má aktuálně v péči přibližně 26 rodin dětí s poruchou autistického spektra. Nově jim nabídl pomocnou ruku i magistrát.

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "V letošním roce město Frýdek-Místek poprvé finančně podpořilo projekt Děti s autismem a jejich rodin. Na tento projekt jsme vyčlenili částku 200 tisíc korun. Tento nový program zajišťuje ADRA Frýdek-Místek, za což bych jim chtěl velmi poděkovat. Jsem velmi rád, že jsme tyto finance našli, jelikož na území města žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra ve školním věku. Vím, že život pečujících rodin je výrazně omezen a právě pro tyto rodiny je program určen."

Cílem projektu je současnou a často tíživou situaci rodinám ulehčit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků