Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ušili 200 tisíc roušek, běžně vyrábějí obleky nejen pro členy IZS. Firmu DEVA ve Frýdku-Místku teď vyřadila nákaza koronaviru

Minimálně 20 nakažených a na 3 týdny úplně zastavený provoz. Takový je současný scénář ve firmě DEVA z Frýdku-Místku. Už od úterý procházejí testováním postupně všichni zaměstnanci a postupně se čeká na další výsledky.

Vyrábějí špičkové ochranné a zásahové oděvy nejen pro členy Integrovaného záchranného systému. Dodávají své výrobky také vojákům, nebo zaměstnancům v různých průmyslových odvětvích. Firmu DEVA z Frýdku-Místku a její produkty mají oblíbené ve více než dvou desítkách zemí po celém světě. Bohužel se teď do této textilky dostala koronavirová nákaza. O situaci informoval primátor Frýdku-Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Ano, ve společnosti DEVA ve městě byl potvrzen Covid-19. Včera bylo otestováno 71 zaměstnanců, pozitivních je 17, zbytek se testuje dnes."

Krajská hygienická stanice Ostrava informovala ve středu odpoledne, že nakažených opět přibylo.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "V okrese Frýdek - Místek dnes evidujeme 25 nových případů onemocnění, a to zejména v souvislosti s novým ohniskem ve firmě DEVA s.r.o. ve Frýdku - Místku, kde je hlášeno již 20 pozitivních záchytů. Ve firmě jsou nařízena protiepidemická opatření a přerušuje výrobu."

Zatím vůbec není jasné, jak se nákaza do firmy dostala. Testováním projde všech 95 zaměstnanců a ve spolupráci s hygienou se také řeší možné testování dodavatelských firem. Samotná DEVA také rozhodla o úplném zastavení svého provozu na 3 týdny.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musím pochválit vedení společnosti, že v okamžiku, kdy zjistila první pozitivní případ, kontaktovala hygienu, nás i další instituce, provedlo se testování a společnost DEVA se rozhodla uzavřít na další tři týdny provoz, pak bude následovat dva týdny celozávodní dovolená, aby se nákaza nešířila. Tomu říkám zodpovědný přístup."

Pro firmu je to tak smutný scénář. Sama se totiž na začátku koronavirové krize přeorientovala na šití roušek, dokázala jich ušít na 200 tisíc.

DEVA F-M, březen 2020: "Již za pouhé 3 dny po strategickém rozhodnutí vyrábět ochranné roušky dostal každý zaměstnanec 20 kusů pro sebe a rodinné příslušníky! V těchto dnech předáváme městu Frýdek-Místek roušky pro exponované profese, ale také pro všechny občany našeho města až do celkového množství 70.000 kusů."

Podle primátora není současná situace na Frýdecko-Místecku tak vážná jako v sousedním okrese Karviná.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Počty aktuálně nemocných jsou u nás asi pětinové. Nicméně prosím a vyzývám všechny, aby dodržovali pokyny hygieniků, abychom se toho viru co nejrychleji zbavili a vrátili život zpět do normálu. Pokud budeme zodpovědní, tak to společně zvládneme."


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy