Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Víte co nepatří do kontejnerů na velkoobjemový odpad? Frýdek-Místek chystá další svoz

Bez obav a zdarma se budou moci lidé ve Frýdku-Místku opět zbavit starého nábytku či koberců. Magistrát nechá od pondělí 13. až do 23. července na téměř sedmdesáti místech postupně přistavit kontejnery na velkoobjemový odpad. Loni díky nim lidé zodpovědně vytřídili skoro 2700 tun odpadu.

Všech možných odpadů každoročně stále přibývá. Proto je nesmírně důležité jejich správné třídění. Ne všechno se navíc vejde do běžných popelnic, Frýdek-Místek proto připravil další svoz velkoobjemového odpadu.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě."
Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Od roku 2018 svážíme velkoobjemový odpad několikrát do roka. A to vždycky v březnu, květnu, červenci, září a pak v listopadu. V minulosti to bylo jen dvakrát do roka, vždycky na jaře a na podzim."

Co do kontejnerů nepatří?

Kontejnery se začnou přistavovat od pondělí 13. do čtvrtka 23. července vždy dopoledne nejpozději do 14 hodin a odváženy budou následující den mezi 6 až 12 hodinou. Seznam přesných míst najdete na webu města. Lidé by si měli dát hlavně pozor na to, co do kontejnerů nepatří.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Nepatří tam hlavně nebezpečné odpady, které patří na sběrný dvůr. Nepatří tam žádné stavební odpady. Když jsou občané ukáznění a je tam dostatek odpadů, které obsahují dřevo, tak je dopravíme tady na Frýdeckou skládku do areálu provozu recyklace, kde se dají tyto odpady dále dotřídit. Dřevo se dá následně využít, kdy se pak přepraví a za pomoci techniky, válcového drtiče se převeze ke zpracování a mohou z toho být zase nové dřevotřískové desky například."

Pokud bude kontejner znečištěný jinými odpady, které kvůli tomu nepůjdou ve sběrně vytřídit, tak bude muset bohužel všechno na skládku. Lidé tak bohužel často komplikují práci zaměstnanců Frýdecké skládky.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě, když se tam objeví nějaké elektroodpady, které tam taky nepatří, to znamená televize, lednice a takové věci, ty taky patří jenom na sběrný dvůr, tak potom je z toho musíme pracně vytřiďovat."

Za černou skládku pokuta až 50 tisíc korun

Poctivého velkoobjemového dopadu se loni svezlo na 2688 tun.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V porovnání s rokem 2018 to je o 452 tun více a to jen dokazuje to, že je o tuto službu mezi občany zájem. Odpad do kontejnerů mohou totiž odevzdat zdarma a taky bez obav z případného postihu, protože odkládat starý nábytek vedle popelnic se nesmí. Podle zákona o odpadech je to považováno za založení černé skládky a za to hrozí pokuta až 50 tisíc korun."

Během svozů bude městská policie pravidelně kontrolovat všechna stanoviště a rovnou pokutovat každého, u koho se zjistí, že odložil odpad mimo kontejner.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě to nás mrzí, že přibývá neukázněných občanů. Že dávají ten velkoobjemový odpad vedle kontejneru na směsný komunální odpad nebo vedle kontejnerů na separovaný sběr. Pak je to dvojí práce, protože musí přijet naši zaměstnanci, musí to naložit, tady zase vyložit. Je to tak opravdu zakládání černých skládek."

Boj s takovými černými skládkami vedou města už dlouhá léta, jejich zakládání by měly zabránit právě častější svozy velkoobjemových odpadů. Další budou ve Frýdku-Místku v září a v listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy