Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pobočka knihovny ve Skalici je po požáru a opravě opět v provozu

Na 5000 tisíc nových knih a kompletní moderní zázemí. Pobočka knihovny ve Skalici u Frýdku-Místku je po více než 16 měsících opět v provozu. Na konci roku 2018 ji totiž kompletně zničil požár objektu kulturního domu, ve kterém pobočka sídlí. Více než rok trvala rekonstrukce a do původně plánovaného otevření zasáhla i pandemie koronaviru.

Úplně nová pobočka knihovny ve Skalici už dělá opět radost svým čtenářům.

Renáta Maříková, knihovnice: "Přišli takoví ti skalní, co tady chodí pravidelně a byli nadšení, že mají fakt velký výběr knížek."

Knihovna byla dlouhých 16 měsíců mimo provoz. V noci na Boží hod krátce po Štědrém dni v roce 2018 ji totiž kompletně zničil požár, který vypukl v budově Kulturního domu.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Skalice: "Dost hrozivě to tady vypadalo, uprostřed půjčovny byla prohořelá díra v podlaze a už na první pohled bylo vidět, že z těch knih a z toho co tady bylo nezachráníme vůbec nic."

Co nespálil oheň, to zničil kouř. Knihovna tak přišla kompletně o celou sbírku pěti tisíc knih a celé vybavení. Škodu vyčíslila na téměř 670 tisíc korun. Do podzimu loňského roku probíhala její rekonstrukce a do jara pak vybavování.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Skalice: "Musely se vytrhat podlahy, udělat nové omítky, osvětlení, topení, úplně nová okna, vlastně úplně všechno je tady v novém."
Jakub Míček, náměstek primátora F-M: "Kulturní dům ve Skalici se rekonstruoval jako celek. Celková cena díla byla 1,7 milionu korun, kdy došlo k opravě všech tří pater, které byly poškozené požárem. S tím, že knihovna byla součástí toho druhého patra, které se taky rekonstruovalo. Ta byla zničená úplně celá."

Původně měla být knihovna otevřena už letos na jaře, ale to zas překazila pandemie koronaviru.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Skalice: "My jsme v podstatě pobočku nemohli otevřít v důsledku pandemie, takže jsme ji otevírali až tedy po tom, kdy začalo ta rozvolňování."
Renáta Maříková, knihovnice: "Uvidíme, jak se to rozjede dál. Tímto bych chtěla všechny pozvat, aby se přišli podívat na svou pobočku, budeme se těšit."

Nabídka knih je velmi pestrá, většina z nich je úplně nová a na své si tak přijdou čtenáři každého věku.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Skalice: "Museli jsme ty knihy nakoupit, naštěstí pobočka i knižní fond byl pojištěný, takže jsme dostali část peněz z pojistky. Tím pádem jsme si mohli dovolit knihovnu vybavit jak novým nábytkem, tak knižním fondem, ale samozřejmě by to nestačilo, takže velkou část knižního fondu jsme doplnili z takzvaných regionálních funkcí."
Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "Knihovna je také vybavena veřejným internetem a poskytuje možnost wi-fi připojení. Vzniklo tak pěkné prostředí pro půjčování, čtení, zábavu i setkávání. Místo bude sloužit občanům Skalice a okolí a rádi bychom také navázali spolupráci s místní mateřskou a základní školou."

Od září plánuje knihovna školní akce a besedy pro děti. Otevřeno má dvakrát týdně, vždy v úterý od rána do oběda a ve čtvrtek odpoledne. Od 27. července do 15. srpna bude ale kvůli prázdninám zavřená.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy