Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na stínidle ve frýdecko-místeckém parku Jižní svahy se podepsalo počasí i vandalové. Po devíti letech plachtu vyměnili

Devět let vydrželo v parku Jižní svahy stínidlo přezdívané rogalo. Postupně ho ale poničilo počasí a také se na něm podepsali vandalové. Město proto nechalo plachtu vyměnit za novou. Ta bude z odolného materiálu.

Frýdecký park Jižní svahy už má nad jedním z odpočívadel úplně nové plachtové stínidlo. V předchozích dnech si lidé mohli všimnout, že to původní zmizelo. Město totiž nechalo plachtu nad lavičkami z nejen z bezpečnostních, ale i praktických důvodů vyměnit.

Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Provedla to firma, která prováděla před několika lety samotnou instalaci, samozřejmě nabízeli jsme to i jiným firmám, ale nikdo kromě té původní neměl o tu opravu nikdo další zájem. Je to z odolného materiálu, poškození nastalo díky klimatickým vlivům a i díky vandalům částečně, takže doufejme, že ten odolný materiál nějakou dobu vydrží a městský majetek bude opraven a bude složit uživatelům."

Nová plachta je potažena vrstvou PVC a ochranným lakem proti UV záření a opět tak kolemjdoucím poskytne plnohodnotný stín v odpočinkové zóně.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Stínidlo z plachty je teď už zcela běžnou záležitostí, ale před devíti lety, kdy jsme park nechali upravit bylo výjimečné, lidé mu říkali rogalo. Tenhle název se taky ujal u veřejnosti, kromě času a klimatických podmínek v ročních obdobích, které stály za protržením plachty se na stínidle bohužel podepsali i vandalové a to doslova. Plachtu prostě jednoduše počmárali."
Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Jsou i názory takové, že se tady sdružují nepřizpůsobiví občané, no ale město prostě musí svůj majetek udržovat. Je tady sice kamera, ale bohužel nevíme, kdo byl pachatelem toho vandalského činu, nepodařilo se to zjistit."

Město pouze ví, že k poškozování zřejmě docházelo postupně v horizontu dvou až tří let. Pokusí se teď proto nad lokalitou zvýšit dohled. Park Jižní svahy vznikl v roce 2011 ve svahu nad železniční tratí a stadionem TJ Slezan. Nabízí vyhlídkovou promenádu s řadou odpočívadel, trvalkovými záhony i dětským hřištěm. Je z něj výhled do údolí, na místeckou část města, ale také na Beskydy. Park Jižní svahy plynule navazuje na park Pod zámkem a Zámecký park, dohromady tvoří příjemnou vycházkovou a odpočinkovou lokalitu v památkové zóně města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy