Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Učitelka zpěvu z Hukvald darovala Hospici Frýdek-Místek vytoužené piano

Frýdek-Místek |

Síla sociálních sítí je opravdu mocná. Díky nim se podařilo Hospici Frýdek-Místek sehnat vytoužené piano. Zařízení ho darovala hudebnice a učitelka zpěvu z Hukvald, která na něj také osobně přijela klientům i zahrát. Zajímavostí je, že nástroj je celopancéřový.

Nádherné tóny už se linou celým Hospicem Frýdek-Místek. Ve vstupní hale stojí piano, za kterým právě sedí jeho dnes už bývalá majitelka Věra Marhevská z Hukvald. Reagovala totiž na internetovou výzvu, ve které hospic hledal dárce tohoto zvučného hudebního nástroje.

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Já jsem se o tom dozvěděla na Facebooku, protože mám kamarádku, která sdílela tady tuto výzvu, bydlí ve Frýdku-Místku a viděla jsem, že hospic hledá hudební nástroj a díky tomu, že sama jsem hudebník, tak hnedka jsem začala přemýšlet, jestli bych o nějakém nástroji nevěděla. A pak jsem vlastně přišla na to, že mám jeden doma, který nepoužívám a který tam stojí a je nevyužitý, takže to byla ta původní myšlenka."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Já musím především poděkovat všem těm, kteří se nám ozvali nebo všem, kteří sdíleli naši výzvu. Dostali jsme opravdu mnoho reakcí, až tolik, že jsem to nečekal a nestihli jsme možná ani na všechny reagovat, takže tímto bych rád všem poděkoval, že se ozvali."

Věra Marhevská je učitelkou zpěvu, ale hra na piano jí není cizí, protože s tímto nástrojem sama vyrůstala. Hospic na něj umístil také cedulku, která bude původní majitelku a zároveň štědrou dárkyni připomínat.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Paní Marhevská se nám ozvala jako první a možná i symbolicky je právě ta, která nám to piano darovala a jejíž nabídku jsme přijali a jsme za to velmi rádi."

Celopancéřové koncertní piano

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Je to nástroj české výroby, který se vyráběl v Jihlavě, stáří přesně nevím, ale je to značka Hoffman a Černý. Zajímavostí je, že ten nástroj je celopancéřový, to znamená, že vždycky sloužil ke koncertním účelům. Když mi ho rodiče pořizovali, tak ti prodejci varovali, že doufají, že bude někde v rodinném domku, protože v paneláku by to s ním asi sousedi nevydrželi. Takže to znamená, že se jedná o nástroj s velmi kvalitním zvukem."

Po předání přijela klientům také něco zahrát a ti byli z jejího vystoupení nesmírně nadšení. I ona sama pak přiznala, že je ráda, že jim bude klavír dál dělat radost.

Anketa: 1.) "Podle mě je to výborné, zas nějaká kultura, něco jiného než pletení, štrikování, malování, je to šikovné." 2.) "Pěkné, krásně hrála, krásně, opravdu bylo to moc pěkné." 3.) "Já myslím, že to je zpestření, já tady ležím 7 měsíců a to je prostě takové oživení."
Věra Marhevská, dárkyně piana: "Velmi hřejivý pocit na duši a jsem moc ráda, že ten nástroj nebude stát v koutě a nebude se na něj prášit. Sama už mám teď doma nástroj digitální z pracovních důvodů a tento u rodičů opravdu stál. Hrálo se na něj velmi málo, takže se moc těším, že se na něj bude tady hrát a že bude prostě zase živý."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Právě proto, že bychom chtěli nástroj využívat pro širší veřejnost i pro nás, ať si může přijít zahrát i někdo z venku, případně kdokoliv ze zaměstnanců nebo z pacientů, tak máme nasmlouvaného ladiče, který se bude o nástroj starat."

Zahrát na piano si do hospice může přijít úplně každý a udělat tak klientům radost. Stačí se pouze dopředu domluvit.

Nahlásit chybu


K tématu

Zdi v Hospici Frýdek-Místek ničí vlhkost, město připravuje sanaci

Budovu městského hospice ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce spodního patra. Důvodem je nutnost sanovat vlhké zdi, které ničí spodní voda. Oprava částečně omezí chod hospice a plánuje se na letní měsíce. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Dívka se topila v řece Ostravici, spadl jí tam telefon. Zachránili ji policisté a hasiči

17. dubna 2024 8:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

21leté dívce padl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho vytáhnout, spadla do vody a strhl ji proud. Náhodný svědek zburcoval záchranné složky. Jako první byl na místě strážník městské policie, který držel dívku na laně. Do vody se pak pro dívku vrhl státní policista.

Učitelka zpěvu z Hukvald darovala Hospici Frýdek-Místek vytoužené piano
Vydáno 20. července 2020 16:17, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Síla sociálních sítí je opravdu mocná. Díky nim se podařilo Hospici Frýdek-Místek sehnat vytoužené piano. Zařízení ho darovala hudebnice a učitelka zpěvu z Hukvald, která na něj také osobně přijela klientům i zahrát. Zajímavostí je, že nástroj je celopancéřový.

Nádherné tóny už se linou celým Hospicem Frýdek-Místek. Ve vstupní hale stojí piano, za kterým právě sedí jeho dnes už bývalá majitelka Věra Marhevská z Hukvald. Reagovala totiž na internetovou výzvu, ve které hospic hledal dárce tohoto zvučného hudebního nástroje.

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Já jsem se o tom dozvěděla na Facebooku, protože mám kamarádku, která sdílela tady tuto výzvu, bydlí ve Frýdku-Místku a viděla jsem, že hospic hledá hudební nástroj a díky tomu, že sama jsem hudebník, tak hnedka jsem začala přemýšlet, jestli bych o nějakém nástroji nevěděla. A pak jsem vlastně přišla na to, že mám jeden doma, který nepoužívám a který tam stojí a je nevyužitý, takže to byla ta původní myšlenka."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Já musím především poděkovat všem těm, kteří se nám ozvali nebo všem, kteří sdíleli naši výzvu. Dostali jsme opravdu mnoho reakcí, až tolik, že jsem to nečekal a nestihli jsme možná ani na všechny reagovat, takže tímto bych rád všem poděkoval, že se ozvali."

Věra Marhevská je učitelkou zpěvu, ale hra na piano jí není cizí, protože s tímto nástrojem sama vyrůstala. Hospic na něj umístil také cedulku, která bude původní majitelku a zároveň štědrou dárkyni připomínat.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Paní Marhevská se nám ozvala jako první a možná i symbolicky je právě ta, která nám to piano darovala a jejíž nabídku jsme přijali a jsme za to velmi rádi."

Celopancéřové koncertní piano

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Je to nástroj české výroby, který se vyráběl v Jihlavě, stáří přesně nevím, ale je to značka Hoffman a Černý. Zajímavostí je, že ten nástroj je celopancéřový, to znamená, že vždycky sloužil ke koncertním účelům. Když mi ho rodiče pořizovali, tak ti prodejci varovali, že doufají, že bude někde v rodinném domku, protože v paneláku by to s ním asi sousedi nevydrželi. Takže to znamená, že se jedná o nástroj s velmi kvalitním zvukem."

Po předání přijela klientům také něco zahrát a ti byli z jejího vystoupení nesmírně nadšení. I ona sama pak přiznala, že je ráda, že jim bude klavír dál dělat radost.

Anketa: 1.) "Podle mě je to výborné, zas nějaká kultura, něco jiného než pletení, štrikování, malování, je to šikovné." 2.) "Pěkné, krásně hrála, krásně, opravdu bylo to moc pěkné." 3.) "Já myslím, že to je zpestření, já tady ležím 7 měsíců a to je prostě takové oživení."
Věra Marhevská, dárkyně piana: "Velmi hřejivý pocit na duši a jsem moc ráda, že ten nástroj nebude stát v koutě a nebude se na něj prášit. Sama už mám teď doma nástroj digitální z pracovních důvodů a tento u rodičů opravdu stál. Hrálo se na něj velmi málo, takže se moc těším, že se na něj bude tady hrát a že bude prostě zase živý."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Právě proto, že bychom chtěli nástroj využívat pro širší veřejnost i pro nás, ať si může přijít zahrát i někdo z venku, případně kdokoliv ze zaměstnanců nebo z pacientů, tak máme nasmlouvaného ladiče, který se bude o nástroj starat."

Zahrát na piano si do hospice může přijít úplně každý a udělat tak klientům radost. Stačí se pouze dopředu domluvit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000021216/ucitelka-zpevu-z-hukvald-darovala-hospici-frydekmistek-vytouzeny-klavir