Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek chystá instalaci osvěžovacích mlžítek

V okolí dokáží snížit pocitovou teplotu i prašnost a zvýšit vlhkost. Řeč je o mlžítkách, která do vzduchu rozprašují jemný vodní aerosol. Během pár týdnů by se jim měli dočkat také lidé ve Frýdku i v Místku. Město totiž chystá jejich zkušební provoz.

Kdo by netoužil v horkých letních dnech po příjemném osvěžení. Ve Frýdku-Místku se chystá pilotní projekt na vybudování osvěžovačích mlžítek. Jde o nerezovou tyč ve tvaru hokejky, která rozprašuje vodu do okolí.

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Technologicky je to řešené tak, že tady v této nerezové trubce je i hadice pancéřovaná, která distribuuje vodu tady k těmto dvěma tryskám. Pak je přirozeným tlakem, který je v tom vodovodním řádu, tak je ta voda rozprašována na aerosol."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím to bude testovací provoz na Frýdeckém a na Místeckém náměstí poblíž kašny. Jsou to mlžítka, kde přijdete, zmáčkenete si tlačítko a následně zhruba minutu bude stříkat pod vysokým tlakem velice jemnou takovou vodní mlhu, která vás navlhčí, ovlaží a zároveň vám zpříjemní tu cestu přes ty horké parní dny přes středy měst."

Mlžítka běžně dokáží v nejbližším okolí zvýšit vlhkost a pocitově snížit teplotu vzduchu i prašnost. Pracovníci technických služeb na ně aktuálně vyrábějí ještě podstavy pro instalaci.

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Podstava bude tvořena z konstrukce z nerez oceli s tím, že bude zatížená i betonovými dlaždicemi. Na této podstavě bude instalován rovněž i tlakový spínač, který bude ovládaný nohou a který bude dávkovat a po určitou časovou dobu bude distribuovat vodu do těchto trysek tak, aby bylo zabezpečeno samotné mlžení."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My čekáme, že uprostřed léta by to mělo být nainstalováno, zatím máme dva kusy, to znamená jeden v Místku, jeden ve Frýdku, pokud by se to ujalo, tak bychom rádi potom přidali další místa"

Magistrát se v nápadu inspiroval u jiných měst, kde už podobná mlžítka mají.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dívali do jiných měst, například Bielsko-Biala nebo viděli jsme to i ve Zlíně, i v Ostravě. Města to běžně používají a nám to přišlo jako zajímavý nápad, jak právě v těch parných dnech pomoci našim obyvatelům při tom průchodu právě těmi středy měst."

Město tak hledá další možnosti, jak v horkých letních dnech snížit teplotu v ulicích. Dlouhodobě se snaží vysazovat nové stromy a keře, které poskytují přirozený stín a letos na jaře snížilo i počty sečí trávy, která zadržuje vodu v půdě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy