Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Nemocnici Frýdek-Místek mají na tři desítky nakažených. Město v boji s nemocí nepolevuje

Dezinfekce veřejných prostranství, zrušená řada kulturních akcí, ale i poctivé dodržování mimořádných opatření. Frýdek-Místek rozhodně v boji s nemocí Covid-19 nepolevuje. Okres je ale stále druhý nejpostiženější v Moravskoslezském kraji. Nemocnice Frýdek-Místek má už na 3 desítky nakažených.

Počet nakažených nemocí Covid-19 v poslední době opět pomalu roste. Začínají se navíc objevovat nová ohniska, která nejsou nijak spojená s horníky ve společnosti OKD.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zaznívají v médiích informace o tom, že se ohnisko koronaviru přesouvá do Frýdku-Místku. Ono to není město Frýdek-Místek, ale je to okres Frýdek-Místek. Pan ministr hovořil na tiskové konferenci o oslavě, kde bylo mnoho osob, je tam několik nakažených. Ta oslava nebyla ve Frýdku-Místku, byla v obci na Frýdecko-Místecku."

Na aktuální počet nakažených je okres třetí v pořadí po Karvinsku a Ostravsku, ale co do přepočtu na počet obyvatel je bohužel Frýdecko-Místecko stále druhé nejpostiženější místo v kraji.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "V tom posledním měsíci, zejména tedy v červenci se zvyšuje počet pozitivně testovaných, kde krajská hygienická stanice není schopná dohledat vlastně původ té nákazy."

A právě to se ukazuje jako velký problém, kvůli kterému byla minulý pátek zavedena mimořádná opatření pro celý Moravskoslezský kraj, která vyvolala velkou vlnu nevole, zvláště proto, jakým způsobem byla oznámena. To už si ministr, hejtman i krajská hygiena mezi sebou ale vyříkali.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V současné době jedeme stále podle nařízení Krajské hygienické stanice, vlastně okres Frýdek-Místek i okres Karviná měly ty nařízení dříve, než zbytek Moravskoslezského kraje. Pro nás se v tuto chvíli nic nemění, provozovatelé kulturních akcí všechny svoje kulturní akce přesunuli, včetně i těch zářijových, co tady měly být. Zůstává pouze jedna jediná.
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Často to už není spojeno pouze s OKD, ale je to spojeno s pendlery a s dalšími faktory, které se samozřejmě snažíme řešit, ale není to úplně jednoduché. Jsou tady různá ohniska, která vznikají i v rámci Ostravska, Frýdecko-Místecka, Nový Jičín a podobně. Takže skutečně, naším zájmem není nic jiného, že zabránit tomu nekontrolovanému šíření nákazy v rámci tohoto kraje a ochránit ty zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři, nemocní lidé, samozřejmě zdravotníci.

Nákaza se totiž objevila právě v Nemocnici Frýdek-Místek, kde postihla jak personál, tak pacienty.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Aktuálně máme v Nemocnici ve Frýdku-Místku uzavřeno oddělení následné péče. Celé oddělení je v karanténě. Počet nemocných pacientů na našem oddělení je nyní 14 a zdravotníků nemocných Covidem-19 je 15. Nově zavedené opatření máme to, že jsme všem zdravotníkům rozdali respirátory FFP2."

Frýdek-Místek dál pokračuje podle scénáře, který se pro boj s pandemií nastavil ještě v době nouzového stavu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Neustále probíhá dezinfekce venkovních prostranství, které jsou navštěvovány veřejností, to znamená dětská hřiště, autobusové zastávky, lavičky, do toho provádíme čištění i popelnic."
Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR: "Virus nezmizel, virus tady s námi je bude tady s námi jak to vypadá, ještě nějakou dobu a my se všichni musíme připravit na to, že ty základní věci jako je dobrá hygiena rukou, odstupy sociální, případně nošení roušky, tedy zakrytí nosu a úst, jsou ty tři základní opatření, na která musíme myslet."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl spíš poprosit a vyzvat občany, přesto, že už se nikomu asi nechce nosit roušky, je to takové dalo by se říct i obtěžující, ale musíme to vydržet a když budeme všichni dodržovat pravidla, která máme, tak věřím, že se tady toho problému co nejdříve zbavíme."

Krizový štáb Moravskoslezského kraje jednal o možnosti rozvolnit mimořádná opatření v okresech, kde není situace tak vážná. Pokud se ale situace nebude zlepšovat, může bohužel hrozit riziko přijímání dalších opatření a to i v celé České republice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyPedagogicko-psychologická poradna, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

TOZOS spol. s r.o. - pracoviště Dolní Tošanovice (areál výkrmny prasat a kuřat)
Dolní Tošanovice
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Eva Humpolcová - pracoviště
Kunčice pod Ondřejníkem
od 30 000 Kč/měsíc

Detail