Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MHD Frýdek-Místek by mohla do Janovic jezdit i o víkendu. Obyvatelé by tak cestovali zdarma jako přes týden

Z Frýdku-Místku by se v rámci MHD mohlo jezdit do Janovic zdarma i o víkendu. Autobus zatím jezdí totiž jen přes týden. Magistrát bude o rozšíření jednat se všemi obcemi, kterými současná linka běžně projíždí. Pokud se podaří vyjednat podmínky provozu, jezdit by se mohlo začít od nového jízdního řádu.

Linka číslo 14 je jediným spojem, který v rámci městské hromadné dopravy jezdí přes týden až do Janovic. Cestující se tak mohou svézt na základě splnění podmínek přepravy zcela zdarma. Jenže o víkendu tento autobus nejezdí. Magistrát spolu s vedením Janovic nově uvažuje, že by se to mohlo změnit.

Anketa: 1.) "No určitě by to bylo dobré, protože musíme využívat auta nebo tak různé jiné spoje a tohle by bylo určitě výhodné." 2.) "Určitě ano, protože tady se fakt nedá dostat o víkendu. Jezdím tady za dcerou a musela bych vlakem, pak vybírat, takže stoprocentně jsem pro."

Městská hromadná doprava je v rámci Frýdku-Místku aktuálně zdarma už v 19 obcích, podmínkou je mít nahraný roční kupon na kartě ODIS.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vedení Janovic hodlá přidat víkendové spoje, což ale znamená vyjednat podmínky se všemi dotčenými obcemi, kterými daná linka projíždí. Navýšení spojů by totiž znamenalo pro všechny dotčené obce taky navýšení výdajů na provoz linky. Město je jednáním otevřené a schválilo záměr rozšířit obslužnost Janovic i na víkendy. Předpokládáme, že spoje by využívali i občané města."
Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Obecně rozšiřování dopravy kamkoliv na území mimo města je vždycky dohodou města s danou obcí. Zároveň ta dohoda musí být i o nějakém financování, protože doprava je v zásadě dotovaný projekt, čili pokud se obec s městem dohodne, tak není problém dopravu takto rozšířit. V Janovicích by se mohlo jednat o rozšíření dopravy o víkendech, protože stávající doprava je zajištěna víceméně příměstskou dopravou v běžném tarifu, přičemž kdyby zajíždělo MHD zdarma, tak už z logiky věci by cestující mohli využívat tohoto tarifu."

Dá se předpokládat, že víkendové linky zdarma by mohli využívat i turisté, protože ze zdejších Janovic vedou turistické stezky na Bašku i na Lysou horu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud s rozšířením obslužnosti budou souhlasit i další obce, kterými linka 14 projíždí, mohly by víkendové spoje do Janovic jezdit už od prosince, kdy se tradičně v celostátním měřítku mění jízdní řády."

MHD zdarma funguje ve Frýdku-Místku už od roku 2011.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy