Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům včelařů v Chlebovicích dostane úplně novou střechu

Dům včelařů v Chlebovicích čeká velká rekonstrukce. Historická budova, ve které je zároveň včelařské muzeum dostane úplně novou střechu. Původní eternit už je nevyhovující a bohužel pod něj dost zatéká. Nová krytina bude z přírodní břidlice.

Dům včelařů, nádherná budova, která je dnes zapsaná jako národní kulturní památka. Starají se o ni místní včelaři a její součástí je včelařský naučný areál. Budova se opět po letech dočká důležité rekonstrukce.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Tahle budova je starobylé fojtství, které spadalo kdysi pod Hukvaldské panství. Je z 18. století a v podstatě v devadesátých letech vypadala, že půjde dolů. Jenom Chlebovičtí občané a potom i včelaři, se do toho pustili, že by rádi spravili tuto budovu. Tak za pomoci okresních financí se budova zrekonstruovala. V současné době jsme po třech rekonstrukcích a co jediné zbývá, tak je ta střecha, která je plánována teď v rámci města opravit."

Pozdně barokní budovu fojtství postavil František Žáček v letech 1739 až 1743. První zmínky o samotném fojtství, které tady původně bylo, se přitom dokladují už roku 1326. Ve včelím domě se nachází včelařské muzeum a původní eternitová střecha už rekonstrukci opravdu potřebuje.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Hodně tam zatéká přes tu střechu už. Vždycky se to trošičku opraví, ale to musí celkově dostat nový plášť, protože je tam spoustu exponátů cenných a je to škoda, aby ty exponáty trpěly. Je to krásná historická budova, musím říct, že je to jedno údajně z nejzachovalejších fojtství v kraji a ta střecha tomu dodá takový jiný šmrnc a jestli to má být materiál z břidlice, tak to bude něco úžasného."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Součástí prací bude také zesílení krovu oprava nadstřešní části komínů. Nový bude hromosvod i uzemnění. Objekt bude mít také poplachový požární systém. Bezdrátová detekční čidla kouře budou napojená na nově osazený rozvaděč a budou opatřena funkcí přenosu signálu na mobilní telefon."

Opravu bude v plném rozsahu financovat město Frýdek-Místek. Během srpna se na ni musí muzeum připravit a stavební práce by měly začít v září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy