Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy ve Frýdku-Místku dostávají vaky na vodu, aby přežily vysoké teploty

Velká vedra stromům i květinovým záhonům ve městě vůbec nesvědčí. Potřebují pravidelně vodu. Frýdek-Místek tak v horkých dnech vysílá do ulic zavlažovací čety. Stromům navíc pořídilo další speciální vaky na vodu. Ta v nich po naplnění vydrží až 24 hodin a postupně udržuje mladé stromy plné vláhy.

Kde je voda, tam je život. A o krásných rozkvetlých květinových záhonech ve městě to platí dvojnásob. V horkých letních dnech ale teploty v městské zástavbě stoupají do extrémních hodnot a velmi rychle tak dochází k vysušování nejen záhonů, ale i stromů. Město proto musí pravidelně zavlažovat.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V posledních letech jsme byli zvyklí na docela intenzivní zalévání, jak květinových záhonů, tak výsadeb stromů. Letošní léto je trošičku specifičtější na dešťové přeháňky. Dá se říct, že nějaké zalívky už byly v průběhu června i července, ale takové ty dlouhodobé několik dní po sobě jsme zahájili až teď počátkem té druhé dekády měsíce srpna. Jezdíme dvěma až třemi vozidly, zalévá se od časných ranních hodin, od 5 hodin především květinové záhony, s tím, že postupně během toho dopoledne přecházíme na výsadby, které jsme realizovali, ať už v podzimních měsících loňského roku, což bylo zhruba 150 stromů. Letos na jaře zhruba 50 stromů."

U stromů se letos zkouší nový typ speciálních vaků, do kterých se napustí voda, která postupně udržuje strom plný vláhy.

Jaroslav Krpec, pracovních technických služeb: "Instaluje se to na stromy, které jsou špatně zalévatelné, instaluje se to suchým zipem a vleze se tam 55 litrů vody."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Výhoda je relativně rychlé naplnění a pak postupně v několika hodinách ten vak propouští tu vodu, pomaličku se ta voda dostává do toho kořenového systému a není možné, aby tam ta voda stekla při tom klasickém zalévání u té vyprahlé půdy, takže z hlediska technického určitě obrovská výhoda."
Jaroslav Krpec, pracovních technických služeb: "24 hodin ta voda tam vydrží a zavlažuje strom."

Původní vaky zakoupilo město už před třemi lety. Zkušenost s nimi byla výborná, jenže měly vysoké pořizovací náklady, kvůli kterým bylo od dalších nákupů upuštěno.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "My jsme letos zajistili nebo zjistili dodavatele tady z blízkého okolí. Ta cena pořizovací je výrazně nižší, takže jsme teď pořídili nějakých 10 kusů, abychom to vyzkoušeli v terénu, jak to bude fungovat. A pokud se to osvědčí, tak je reálný předpoklad, možná i letos, pravděpodobně v příštím roce, pak výraznější nákup."

Na zavlažování se používá užitková voda, kterou se také kropí cesty. Její průměrná spotřeba ve městě je zhruba 5 až 6 tisíc kubíků ročně. Letos se ale kvůli počasí předpokládá, že spotřeba by mohla být mnohem menší.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy