Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černé skládky komplikují úklid Frýdku-Místku. Město ze dvou míst vyvezlo přes 5,5 tuny odpadu

Blokové čištění ve městě si letos vyžádalo odtah už 135 aut. Město navíc bojuje i s černými skládkami, ta vůbec největší byla na energolávce u haly Polárka, kde museli pracovníci technických služeb zlikvidovat skoro 4 tuny nelegálně vyhozeného odpadu. Viníkům přitom hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Čistící vozy a úklidové čety jsou v plném nasazení i během letních prázdnin. Letos situaci mírně zkomplikovala pandemie koronaviru, kvůli které se začalo s blokovým čištěním zhruba o měsíc později.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Museli jsme 14 blokových čištění přesunout do pozdějších termínů. V současné době máme realizováno 31 blokových čištění, zbývá nám ještě 26 s tím, že se vyčistilo přes 500 kanalizačních vpustí, jenom po zajímavost ta plocha těch komunikací a těch chodníků čítá zhruba 17,5 hektaru, které prošly tím blokovým čištěním, v rámci toho jsme odtáhli 135 vozidel."

Každý z majitelů aut si tak zaplatil náklady spojené s přemístěním vozidla a rovnou i pokutu za přestupek, protože stál v místě, kde neměl.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době provádíme i úklidy těch vnitrobloků, kde taky jsme trošku pozadu. Tam bohužel zase někteří zaměstnanci již od května provádějí třikrát týdně postřiky mobiliáře, dětských prvků, laviček, takže to nás hodně zatěžuje, nicméně máme už realizovány vnitrobloky na sídlišti Anenská, na Slezské, v současné době provádíme nebo dokončujeme úklid na sídlišti ČSA a budeme přecházet na sídliště K Hájku."

Velké problémy ale úklidovým četám dělají černé skládky. Lidé si vůbec neuvědomují, že pokud je při jejich založení někdo chytí, mohou dostat pokutu až do padesáti tisíc korun.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ta vůbec největší byla na energolávce, což je ta modrá lávka, která spojuje u haly Polárky Frýdeckou a Místeckou část, tam zase pro zajímavost, v osmi lidech tři pracovní směny jsme odstraňovali nahromaděný odpad. Celkově jsme odvezli 3,75 tuny tohoto odpadu. Druhá taková větší skládka byla v zahrádkářské kolonii Nad Moštárnou, tam toho odpadu bylo o něco méně, ale necelé dvě tuny přesto se odvezly na Frýdeckou skládku."

Město přitom zařizuje pravidelné svozy velkoobjemového odpadu, kdy nechává od jara do podzimu co dva měsíce přistavovat do všech lokalit velkoobjemové kontejnery a lidé se tak odpadu mohou snadno a zdarma zbavit.

Richard Blahut, ředitel Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě. Proto jsou to ty svozy těch velkoobjemových odpadů. K tomuto účelu jsou samozřejmě i určené sběrné dvory."
Jana Matějíková, mluvčí magistrátu Frýdek-Místek: "Kontejnery jsou přistavovány na více jak 60 místech v různých lokalitách města. Loni z nich bylo svezeno 2688 tun odpadu, převážně starého a nepotřebného odpadu, ale také starých koberců, matrací a podobně. V porovnání s rokem 2018 to je o 452 tun více."

Další svoz velkoobjemového odpadu bude probíhat od 14. do 24. září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy