Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministr kultury navštívil ochotnické divadlo Čtyřlístek ve Frýdku-Místku, udělalo na něj velký dojem

Tržby nám po koronavirové krizi spadly na třetinu a nevíme co bude dál. Ochotníci z divadla Čtyřlístek mají lehké obavy o budoucnost. Neztrácejí ale optimismus a věří, že sezónu v říjnu opět zahájí. Malou scénu navštívil osobně ministr kultury Lubomír Zaorálek a velmi ho překvapila. Ochotníky ujistil, že by neměla prozatím přijít žádná razantní omezující opatření.

Ministr kultury zavítal do divadla Čtyřlístek v rámci své návštěvy v Moravskoslezském kraji. Prohlédl si všechny jeho prostory a s ochotníky také diskutoval o negativních dopadech pandemie koronaviru na jejich soubor.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadelního spolku FAMUS: "Omezilo nás to hodně, protože zrovna jsme měli výjezd, několik představení mělo být jako zájezdových, ty se neuskutečnily pochopitelně a potom nás to zaskočilo v březnu a sezóna končí v květnu, co si budem povídat. Co nás čeká letos, to zatím nevíme. Co se týká tržeb, tak jsme na třetině, na jedné třetině oproti ostatnímu a díky městu, že nás podporuje, tak to zvládáme."

Soubor přesto neztrácí optimismus a věří, že v říjnu opět zahájí sezónu.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury: "Udělalo to na mě velký dojem. Jak s minimálními nároky v poměrně malém prostoru s jakou chutí tady hrají divadlo tolik let, desetiletí, to mi připadá, že je docela neuvěřitelné, s minimálními náklady a vlastně je nic nezastaví, takže já jsem si říkal jediné proboha, aby tady ta viróza nezpůsobila, že se nenastartuje, jak mají naplánováno teď v říjnu. Jak jsem zjistil, tak je tady pořád plno. Dokonce někdy problém se tady dostat a to, že to tady lidi baví a že dokonce se baví i v tom hledišti a že si to tady lidi dělají sami, to mi připadá, že je ohromné."
Ludmila Deutscherová, starostka Divadelního spolku FAMUS: "Zaměstnance nemáme žádné, protože jsme všichni ochotníci a je nás tu celkem 65, máme 6 souborů a každý soubor se zabývá něčím jiným. Někteří hrají jenom loutky, někteří hrají anglicko-české divadlo, někteří hrají pro dospělé i pro děti, někteří hrají jenom pro děti, někteří si skládají ty hry, píšou sami, takže je to takové všestranné."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V mládí jsem tady hrával a samozřejmě jsem prožíval i ty útrapy, které byly dříve, kdy divadlo bylo v Místku, následně muselo prostory opustit, poté se přesunulo tady do divadla Čtyřlístek, takže já jsem rád, že se nakonec podařilo vyřešit financování, že město každoročně podporuje jak tu budovu, která patří dneska městu, kterou město nabylo, tak podporuje i ty divadelní soubory."

Situace v divadlech je podle ministra aktuálně dobrá, takže by podle něj nemělo dojít k nějakému razantnímu omezování jejich fungování.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury: "Panuje přesvědčení mezi divadelníky, že ten systém je poměrně bezpečný, že když se používají roušky, když se používají hygienická opatření, tak dokonce se jim daří i ty soubory držet pohromadě, většinou v těch regionech v republice, to by měl zaklepat někdo, tak to prostě funguje."

Ministr zdravotnictví ujistil ministra kultury, že by v oblasti divadel vláda neměla dělat žádná prudká a nepředvídatelná rozhodnutí, bez toho, aniž by se na tom oba dohodli.

Nahlásit chybu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail