Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek si půjčí 200 milionů korun, potřebuje udržet financování rozběhnutých investičních akcí

Frýdek-Místek si půjčí 200 milionů korun. Pandemie koronaviru totiž způsobila výrazný výpadek daňových příjmů a magistrát potřebuje peníze na zajištění financování některých současných i budoucích investičních akcí. Důležité totiž je, aby se kvůli nedostatku peněz nezastavily hlavně ty, které už jsou rozběhnuté.

Výstavba kanalizace ve třech městských částech Chlebovice, Skalice a Zelinkovice jednoznačně patří mezi nejdůležitější investiční akce města. Spolkne stovky milionů korun. V současnosti už probíhá také rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku nebo rekonstrukce knihovny v Místku. Důležité je, aby tyto významné investiční akce probíhaly bez komplikací a hlavně, aby na ně vyšly peníze. Zastupitelé proto na svém posledním zasedání odsouhlasili, že si město může vzít jako pojistku na financování úvěr 200 milionů korun. Po pandemii koronaviru je totiž jasné, že v městské kase bude výrazně méně peněz než v předchozích letech.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Když se podíváme na ekonomickou situaci města, tak v letošním roce jsme oproti příjmům ze sdílených daní v porovnání s rokem 2019 o 171 milionů méně. To znamená máme výpadek 81 milionů korun a ten jsme škrtali na běžných výdajích. Dělali jsme úspory v rámci úřadu, jeho chodu, v rámci našich organizací a podobně. Nicméně potřebujeme trochu rozpohybovat ekonomiku, ekonomiku nejenom u nás ve městě, ale prostě v celá republika bude potřebovat rozpohybovat ekonomiku, takže z toho důvodu si bereme úvěr na investiční akce."
Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten seznam akcí je do značné míry variabilní a on pokud jste si všimli obsahuje investiční akce za více než 800 milionů korun, čili nebude realizováno zdaleka vše z tohoto úvěru, ale je třeba, aby opravdu se realizace těch akcí nezastavila."

V plánu je například také zateplení a výměna vnitřní kanalizace ve věžovém domě na Anenské nebo kompletní rekonstrukce vnitřních instalací včetně rekonstrukce bytových jader ve věžovém domě na ulici ČSA v Místku. Zpracovávají se již také projektové dokumentace na revitalizaci tří lokalit na sídlišti Riviera, či vybudování nové tělocvičny při základní škole v Chlebovicích.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V dalších letech nás čeká rekonstrukce hasičské zbrojnice, která je vlastně ve Frýdku na Střelniční, čeká nás přesun městské policie, protože v těch prostorách, kde jsou dneska, jsou nevyhovující. Takových investičních akcí je tam mnoho, je jich zhruba za více než tři čtvrtě miliardy korun a právě ty, na které seženeme dotace, ty které budeme chtít co nejrychleji rozpohybovat, tak na to má sloužit ten úvěr ve výši 200 milionů korun."

Úvěr městu poskytne Československá obchodní banka, která nabídla nejvýhodnější podmínky. Hlasovalo pro něj 41 z 42 přítomných zastupitelů.

Michal Pobucký – primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat zastupitelům napříč politickým spektrem, protože na tom byla konsenzuální shoda."
Radovan Hořínek – náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme podpořili získání úvěru, protože pokud by úvěr nebyl poskytnut, tak by se zastavila realizace investičních akcí a myslíme si, že zvlášť v této době je v těch investičních akcích, které jsou dlouhodobě plánovány pokračovat."

Úvěr bude mít fixní úrokovou sazbu 0,75 procenta a půjde čerpat do roku 2024. Splatit ho pak město musí do konce roku 2030.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy