Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek rozšíří centrální hřbitov, stávající plocha bude brzy na hranici kapacity

20 tisíc metrů čtverečních. To je plocha, o kterou se do dvou let rozšíří centrální hřbitov ve Frýdku-Místku. Ten poté nabídne zhruba 1400 plnohodnotných hrobových míst, ale například i kolumbária, která doposud ve městě chyběla. Výstavba další části hřbitova vyjde město na zhruba 60 milionů korun.

Stávající plocha městského centrálního hřbitova ve Frýdku se blíží na hranici své kapacity. K jejímu zaplnění dojde podle odhadů za několik málo let. Proto se město rozhodlo připravit další plochy pro důstojné pohřbívání lidských ostatků. Přípravy na projektu trvaly zhruba dva roky a nyní už probíhají první samotné práce.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Bohužel kapacita centrálního hřbitova začíná být nedostatečná, takže jsme museli přikročit k tomu, že musíme rozšířit centrální hřbitov pro celý Frýdek-Místek. Právě se nacházíme v místě, kde bude to rozšíření právě probíhat. Dělá to pro nás naše městská firma Technické služby. Ta cena je obrovská, je to rozděleno na dvě etapy a dohromady to vychází na nějakých 60 milionů korun."
Jaromír Kohut, ředitel T-S Frýdek-Místek: "Práce byly oficiálně zahájeny 1. září, v současné době připravujeme území pro to staveniště s tím, že ty práce letos by měly spočívat i v zahájení kanalizačního řádu, vybudování."

V souvislosti s výstavbou kanalizace bude až do 27. listopadu uzavřena cyklostezka pod centrálním hřbitovem. Dále pak budou práce pokračovat na vybudování veškeré infrastruktury.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My se právě nacházíme v té první etapě, kde by mělo dojít k právě k likvidaci starých betonových ploch, asfaltových, zemním pracím. Všechno se tady musí rekultivovat, právě aby to mohlo splňovat všechny podmínky pro to, aby se tu mohlo pohřbívat do země. Ten strom, co je možná za mnou vidět, tak ten by měl být takovým centrálním bodem této první etapy. Kolem něho by měla být taková klidová zóna s lavičkami."

Součástí projektu bude i kamerový systém, nové parkovací plochy i vybudování příjezdové cesty k novému vstupu.

Jaromír Kohut, ředitel T-S Frýdek-Místek: "V průběhu října asi zahájíme práce na rekonstrukci toho stávajícího, té budovy, která slouží jako zázemí pro naše zaměstnance. S tím, že tam ve finále budou dva nové veřejné záchodky v provedení antivandal, budou tam provedeny úplně nové rekonstrukční celky vevnitř."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "To rozšíření hřbitova zabírá plochu 21 tisíc metrů čtverečních, je to obrovský kus a měl by vystačit na 1400 hrobových míst pro pohřbívání do země, 850 urnových hrobů, 850 epitafů a 400 míst v kolumbáriích. Kolumbárium doposud tady chybělo na Frýdecko-Místeckém hřbitově, takže to je novinka, kterou právě chceme doplnit."

Konečná čísla se mohou v průběhu výstavby ještě lišit na základě požadavků obyvatel za způsoby pohřbívání. Termín dokončení rozšíření centrálního hřbitova je naplánován na říjen roku 2022, počítá se v něm i s případnými prodlevami, takže pokud půjde vše podle plánu, hotovo může být mnohem dřív.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy