Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na budově Domu včelařů v Chlebovicích z 18. století už se opravuje střecha

Na Domě včelařů v Chlebovicích už probíhá rekonstrukce. Ta přitom byla potřeba doslova jako sůl, do historické budovy z první poloviny 18. století totiž přes střechu zatékalo. Střešní trámy jsou dokonce poškozeny mnohem víc, než se čekalo. Nová střecha z přírodní břidlice by měla být hotová do konce roku.

Historická budova bývalého fojtství v Chlebovicích už je obehnaná lešením. Vše se připravuje na to, aby nynější Dům včelařů, barokní kulturní památka postavená v letech 1739 až 1743 dostala novou střechu, původní už je totiž v havarijním stavu.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "Přijde celkově demontovat, pod ní se odstraní hydroizolace a začnou se opravovat vnitřní trámy, krovy."

Pod střechu léta zatékalo a voda vážně poškodila většinu střešních trámů, stavební firma postupně zjišťuje, jak vážný je rozsah poškození.

Petr Vítek, stavební mistr: "Musí se provést sanace dalších prvků, které jsou označeny tady barvou, které nebyly ve výkresech, jelikož jsme zjistili, že nejsou staticky způsobilé dalším létům."
Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "Po odkrytí a odbroušení stávající malby je to poškození trámů větší. Jde vidět, že předtím, když docházelo k tomu zatíkání a k té hnilobě toho dřeva, tak se to úplně odborně neošetřovalo."

Rekonstrukci připravovalo město ve spolupráci s památkovým ústavem v Ostravě a dalšími odborníky na renovace historických památkově chráněných budov delší dobu. Práce začaly v září a hotovo by mělo být do konce roku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jak jsme dneska viděli na stavbě, tak se to začíná komplikovat, protože těch trámů, které jsou zasaženy právě tou vlhkostí, případně nějakou dřevokaznou houbou nebo něčím dalším, je více než se původně čekalo. Ty sondy neodhalily všechno, protože když sundáte to bednění dřevěné, tak uvidíte těch více poruch, takže v současné době se to všechno sundává, demontují se ty trámy, které jsou napadeny a budou se muset vyměnit za nové."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mám velkou radost z toho, že kulturní památka areál fojtství v Chlebovicích se letos dočká výměny střešní krytiny. Původní střešní krytina z eternitových šablon už je za svou životností a bude vyměněna za novou z přírodní břidlice. Jedná se o bezúdržbovou historickou krytinu vhodnou právě pro tento památkově chráněný objekt."

O budovu i areál se starají místní včelaři. Ti se už nemůžou dočkat, až bude střecha opravená.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Možná se tam objevily nějaké věci, které se budou muset více opravovat, ale věřím tomu, že to všechno proběhne hladce a že výsledek bude skvělý. Museli jsme udělat nějaké opatření, třeba že je omezený provoz včelařského areálu i včelího obchůdku, ale v podstatě s tím jsme museli počítat a my budeme rádi a uděláme maximum proto, aby to bylo bezproblémové."

Hodnota rekonstrukce byla vysoutěžena za necelé 4 miliony korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

VITALITY CZ, s.r.o. - Bystřice
Bystřice
od 8 100 Kč/měsíc

Detail