Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek pomáhá hledat lidem bez domova bydlení, schopní se dokáží začlenit zpět do běžného života

Prevence bezdomovectví a Housing first. To jsou dva projekty, díky kterým se Frýdek-Místek snaží pomáhat lidem v bytové nouzi a začlenit je tak zpátky do běžného života. Pomocnou ruku dostávají především matky samoživitelky, ale i jednotlivci, kteří se ocitli v sociální nouzi a mají snahu svou situaci řešit.

Město Frýdek-Místek se zapojilo do dvou programů prevence bezdomovectví. S organizacemi Slezská diakonie, Armáda spásy a společností Heimstaden spolupracuje na projektech, které dokáží vrátit lidi bez domova zpátky do běžného života.

Petra Morcinková, Armáda spásy Frýdek-Místek: "Pomáháme jim najít nové bydlení. Ne na azylovém domě, noclehárně, ale v normálních nájemních bytech nebo když to jsou ty osoby, které jsou ohrožené ztrátou bydlení, tak jim pomáháme to bydlení udržet, aby o něj nepřišli."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Téma bezdomovectví je docela nepopulární, proto i programů, které pomáhají bezdomovectví předcházet nebo řešit jeho důsledky, je méně. Přitom je to problematika, která může mít dopad na celou společnost. Ať v oblasti sociální, tak zdravotního rizika nebo i kriminality."

V rámci projektu Prevence bezdomovectví mají možnost především matky samoživitelky s dětmi získat důstojné bydlení v nájemním bytě. V tomto projektu se společnost Heimstaden zavázala, že do konce roku 2020 dá k dispozici 10 bytů různých velikostí.

Petra Morcinková, Armáda spásy Frýdek-Místek: "V současné době máme 27 bytů, ve kterých je přibližně 37 uživatelů, z toho 12 jednotlivců. Je tam sedm samoživitelek, pět rodin a jsou tam i nějaké páry, z toho je dokonce 24 dětí."

Do projektu Housing first, který se týká spolupráce se Slezskou diakonií, poskytlo další byty město. Cíl je stejný, pomoci lidem bez domova získat zpět bydlení.

Petra Morcinková, Armáda spásy Frýdek-Místek: "Spolupracujeme s dalšími sociálními službami na území města, které znají ten terén, ví o těch osobách, které jsou v nepříznivé sociální situaci, ať už to jsou azylové domy, noclehárny a my s nimi potom spolupracujeme na tom, proč třeba přišli o to bydlení, jaké jsou ty důvody a společně hledáme řešení, jak zpět se dostaneme do toho nájemního bydlení."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Někdy stačí málo, abychom mohli člověku, který přišel o střechu nad hlavou dát druhou šanci. Aby se nepropadl úplně na samé dno, ze kterého je obtížné se dostat zpátky do většinové společnosti a aby žil podle pravidel, které si společnost nastavila. Proto vítám, že jsme se zapojili do dvou programu na prevenci bezdomovectví."

Terénní pracovníci pak lidem pomáhají se v bytech udržet, s vyřízením různých papírů na úřadech, různých příspěvků nebo i s hledáním zaměstnání.

Petra Morcinková, Armáda spásy Frýdek-Místek: "Ta spolupráce může trvat rok, dva, a poté době, kdy ta rodina naběhne znovu, má ty dovednosti, udrží si ten byt, tak přejdou už jenom do klasického nájemního vztahu, to znamená nejsme my nad nimi jako ti nájemci a oni podnajímateli."

V rámci zachování dobrých sousedských vztahů jsou lidé v programu vedeni také k dodržování pravidel vzájemného soužití, dodržování čistoty společných prostor i nočního klidu.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků