Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chtěli rozjíždět kroužky pro děti, místo toho se pomalu začínají bát o existenci. SVČ Klíč ve F-M neví, co bude dál

Mimořádná vládní opatření zasáhla i Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek. Coby školské zařízení totiž muselo od pondělí na 14 dní uzavřít všechny kroužky. Zatím s napětím čeká, co bude dál a obává se dalších ztrát, které by v případě nových omezení mohly nastat. Od jara totiž doposud vrací dobrovolně peníze za kroužky, které neproběhly.

Plánovali otevřít desítky kroužků, které jsou zvláště mezi dětmi velmi oblíbené. Dokázali fungovat i během letních prázdnin a za tu dobu neměli v zařízení s koronavirem žádný problém. Nová mimořádná opatření je ale podobně jako i ostatní v Česku zastavila.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Museli jsme uzavřít naši činnost, klienti na prezenční aktivity nesmí. Můžeme dělat maximálně tak jako školy nějaké aktivity online nebo dálkově, distančně, což v našem případě není úplně vždy aplikovatelné, ty kroužky jsou postaveny trošku jinak a ty naše aktivity, než klasická školní výuka."
Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli jsou na základě vydaných opatření krajské hygienické stanice do 18.10. zastaveny veškeré kurzy a kroužky Střediska volného času Klíč. My samozřejmě z této situace nejsme nijak nadšení, nicméně nám nezbývá nic jiného, než tato opatření respektovat."

Předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v České republice už napsal dopis ministru zdravotnictví, ředitel Střediska volného času Klíč, který je zároveň předsedou asociace středisek v našem kraji zase napsal na krajskou hygienu. Oba shodně chápou cíl opatření, ale považují za nelogické uzavření pouze jejich organizací.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Střediska volného času a Domy dětí a mládeže jsou příspěvkové organizace, které si velkou část svých financí musí vydělat vlastní činností, musíme prostě těm svým klientům ty kroužky, tábory, akce prodat. V momentě, kdy uzavřela Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje pouze střediska volného času, zájmové umělecké školy jenom na základě toho, že jsme školská zařízení, nikoliv na základě činností a nechává běžet všechny ostatní volnočasové aktivity, soukromé nestátní, neziskových spolků jako sportovní kluby, skauty, kulturní centra a další, tak samozřejmě se v tom konkurenčním prostředí nejsme schopni konkurovat."

Za uplynulý školní rok bylo z 310 000 účastníků kroužků středisek volného času v celé České republice pouze 74 pozitivních. 

Klíč organizuje během celého roku na 200 kroužků zhruba pro 2 tisíce účastníků. Při jarním uzavření se dobrovolně rozhodl všem vrátit zápisné. Tento proces administruje ještě do dnešních dní. U aktuálního uzavření zatím s vratkami nepočítá.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "My vždycky ty kroužky začínáme poslední týden v září, první týden v říjnu a tím pádem jsme jenom ty kroužky posunuli o 14 dní ty začátky, takže do konce školního roku to protáhneme tak, aby všechny ty kroužky jsme absolvovali. Kdyby se to uzavření protáhlo, tak budeme muset stejně jako na jaře potom spočítat kolik těch kroužků jsme neodučili a těm lidem vrátit peníze."

Frýdek-Místek si zatím vede v boji s nákazou dobře, problémy už nemají ani školy, tak jako tomu bylo na začátku září.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Žáci se na mnoha školách vrátili z karantény, tím že v podstatě teď musí nosit roušky na celé škole, tak už nejsou ani posílány celé třídy do karantény. Jedná se opravdu o jednotlivce, ti se občas vyskytnou."

Situaci podle zástupců vedení města zřejmě napomohla opatření, která v okrese platila po celou dobu od vypuknutí nákazy. Nerozvolňovalo se ani v létě. Za uplynulý týden má okres nejnižší přírůstek ze všech, a to pouhých 79 případů, oproti Ostravě, která jich zaznamenala 716.
ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště Důl Paskov, Staříč
Frýdek-Místek
od 16 800 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Green Gas DPB, a.s. - pracoviště Paskov
Paskov
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků