Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezuje operace a shání dobrovolníky. Dodržujte opatření! Vážně nemocní přibývají a chybí zdravotníci

Počet pozitivních opět extrémně roste. Nemocnice ve Frýdku-Místku vytváří další oddělení pro Covidové pacienty, chybí zdravotníci a hledají se dobrovolníci. Zástupci nemocnice, hygieny i magistrátu proto vyzývají veřejnost, aby dodržovala mimořádná opatření.

Situace je mnohem vážnější, než si je ochotna část veřejnosti připustit. Nemocnice ve Frýdku-Místku zaznamenala v posledním týdnu obrovský nárůst zachycených případů, i lidí, kteří vyžadují péči přímo v nemocnici.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je pokud řeknu vážná, tak to je slabé slovo, ona začíná být kritická. Dneska celé ARO sedmilůžkové už je jenom pro covidové pacienty, máme tam 6 pacientů, kteří jsou na ventilátoru a potřebují tu velmi intenzivní péči a jednoho pacienta máme na interní JIPce, protože už se na ARO nevlezl."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musím říci, že v porovnání s Českou republikou jsme na tom lépe, a to je způsobeno tím, že se u nás nosily i o prázdninách roušky na rozdíl od zbytku republiky. Nicméně ten stav začíná lidově řečeno houstnout, opravdu těch případů přibývá, například jenom za minulý týden pátek v tom odchytném místě sběrném ve frýdecké nemocnici měli 61 pozitivních případů a v pondělí pak jich bylo dalších 40, to znamená ten nárůst je tady enormní a dá se předpokládat, že i do budoucna ty čísla budou růst."

Ve speciálně vyčleněném pavilonu T má nemocnice z 26 lůžek pro covidové pacienty obsazeno 22. Pacienti mají navíc mnohem horší průběhy nemoci, než tomu bylo na jaře v první vlně.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Připravujeme se na víkend, kdy chystáme otevření dalších lůžek, protože předpokládáme, že z toho minulého týdne, při tom velkém počtu záchytů budou indikováni další pacienti, kteří budou potřebovat standardně nebo akutní intenzivní péči. Ten druhý problém je problém nemocnosti zdravotníků. Dneska máme nemocných na Covid to znamená pozitivních 5 lékařů a 16 nelékařských zdravotnických pracovníků."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Opravdu ty případy jsou již vážnější, není to v uvozovkách tak lehké, jak to bylo v tom březnu. Pacientů přibývá, přibývá i vážnost těch případů a tady bych chtěl všechny vyzvat a poprosit, aby dodržovali pravidla, nosili roušky, udržovali rozestupy a všechna hygienická opatření."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Já musím upozornit na to, že my pořád slyšíme, že lidé jsou nemocní, že přicházejí s Covidem, že ten Covid je nějaká sekundární nemoc. Musím říct, že bohužel my léčíme lidi na covid a pokud ti lidé umřou, tak umřou na Covid, neumřou s Covidem, takže bych byl rád, aby ten apel zazněl, aby si to lidi uvědomili."

Nemocnice začíná mít problém s poskytováním klasické péče. Od čtvrtku tak ruší některé naplánované operace. Z šesti operačních sálů se bude nyní operovat jenom na čtyřech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "O všechny akutní operace se postaráme, ale část elektivních výkonů se už dělat nebude a od pátku uzavíráme některá oddělení, abychom byli schopni ten zdravotnický personál, který je zdravý, přesunout na ty pozice, kde je potřeba se starat o akutní pacienty."

Hledají se také dobrovolníci, především z řad současných i bývalých lékařů a zdravotníků, či studentů zdravotnických oborů, kteří by mohli nastoupit okamžitě na výpomoc.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době se nám přihlásilo asi dvacet dobrovolníků, ne všichni s tím zdravotnickým vzděláním, to jsou dobrovolníci, kteří přicházejí, ale my je využijeme třeba na triáž, kterou máme tady v budově nebo do stanu, kde mohou dělat administrativní činnost. Pokud by někdo měl zájem a chuť, tak určitě budeme velmi rádi a ta situace je taková, že je budeme hodně potřebovat."

Pomocnou ruku nabídl i magistrát, který je ochoten v případě nouze, tak jako tomu bylo na jaře, poslat do nemocnice zaměstnance školních kuchyní.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků