Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úředníci odmítají zrušit poplatek na dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem, obce čekají na vyjádření ministra dopravy

Dálniční známku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem rušit nehodláme. Takové je prozatím stanovisko úředníků z ministerstva dopravy po jednání se zástupci obcí, které zrušení poplatku dlouhodobě požadují. Obce přesto ještě věří, že se s nimi o problému bude bavit ministr dopravy.

„Kdo nemá 1500 korun na dálniční známku, nemá tím pádem ani na to, aby provozoval vozidlo.“ Takto se vyjádřili úředníci z ministerstva dopravy k žádosti obcí, které už roky volají po zrušení poplatku na dálnici D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty odpovědi byly v těch mantinelech, které nám odpovídají už více než 3 roky, to znamená, že to jakoby nechtějí dovolit a vůbec se neohlížejí na ty místní podmínky, které tady jsou."
David Hejneš, starosta Žabně: "My jsme tu reakci úředníků čekali, protože jsme s nimi jednali a dopisy přišly zcela jasné, že oni výjimky nepodporují, takže ta reakce těch úředníků byla předpokladatelná. Nicméně mnohé věci jsme si vyříkali a máme nějaké nové argumenty a nová situace určitě nastala."

Zástupci dotčených obcí poukazují na to, že nejkratší dvanáctikilometrový úsek dálnice v České republice odmítá většina zdejších řidičů platit a tisíce jich denně využívá stále starou cestu. V polovině srpna kvůli tomu rozjeli petici, ke které se přidalo celkem 25 obcí a za měsíc ji podepsalo přes 8 tisíc lidí.

Anketa: 1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často opravdu tam člověk nejezdí do té Ostravy a kvůli já nevím jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka."

Boj za bezplatnou dálnici obce nevzdávají, o konkrétních plánech ale mluvit nechtějí, jedno z možností však může být například i blokáda staré cesty.

David Hejneš, starosta Žabně: "Teď v tuto chvíli čekáme co pan ministr, protože stále nemáme odpověď na naši petici."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud pan ministr se k tomu žádným způsobem nepostaví, tak jsme spolu se starosty dohodnutí, na dalším postupu a budeme dál tlačit."
David Hejneš, starosta Žabně: "Určitě se budeme snažit dále, ta situace je neúnosná každý den a každým dnem a budeme chtít to řešit do konce roku. Příští rok, takže pro nás je to téma na věčné časy."

Kapka naděje tak teoreticky ještě zůstává. Výjimky, které se musí zapracovat do zákona je možné udělit do poloviny listopadu.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků