Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ a MŠ Skalice prochází rekonstrukcí za 9,5 milionu korun

Nová vzduchotechnika, hydroizolace, retenční nádrže i kompletní zateplení. Historická budova Základní a mateřské školy ve Skalici bude po rekonstrukci skoro jako nová. Práce jsou rozděleny do tří etap a vyjdou na 9,5 milionu korun. Magistrát chce ale většinu peněz pokrýt z evropské dotace.

Budova Základní a mateřské školy ve Skalici se nachází ve svahu. To za dobu její existence způsobilo, že ji trápila vysoká vlhkost. Magistrát proto přistoupil k její rozsáhlé rekonstrukci.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Přesto, že jsme v nouzovém režimu, tak všechny investiční akce města stále pokračují. Někde s omezeními, kdy jsou například dělníci a zaměstnanci v karanténě, nicméně tady ve Skalici probíhá rekonstrukce a oprava hydroizolace a vzduchotechniky školy stále dál."
Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se i přes napjatý rozpočet podařila realizovat první ze dvou částí investiční akce tady ve Skalici. Jedná se o historickou budovu, která si určitě naši péči zaslouží."

Práce začaly 11. srpna, původní plán byl, že uvnitř se zvládnou do konce měsíce. Bohužel se ale objevily komplikace, kvůli kterým musela škola odložit o týden i začátek školního roku.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ F-M Skalice: "Poté už se zvládly takové ty nejhorší práce, to nejtěžší, ale stále tam byla taková ta kolize mezi stavbou a dětmi, museli jsme to organizovat, aby ty děti neměly přístup na stavbu, aby my jsme se dostali do kuchyně, jo muselo se to prostě s těmi dělníky nějakým způsobem zesynchronizovat. Od té doby, co vlastně jsou školy uzavřeny, tak je to jednodušší ta situace, protože už tady není takový pohyb dětí, máme tady už jenom děti z mateřské školy a přeci jenom jich je méně."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nacházíme se zrovna v části jídelny, kde je tady kuchyň a právě ty páry z toho vaření pokrmů a jídel pro děti nebyly odváděny ven. Tím vznikala vlastně velká vlhkost a ta prosakovala i do těch zdí. Proto musela být zde instalována vzduchotechnika. Ty velké roury, co jsou vidět za mnou, jsou vývody ven z budovy a zároveň jsou i vstupy dovnitř, aby právě zajistily cirkulaci toho vzduchu a snížila se vlastně ta vlhkost vevnitř v budově."
Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V této místnosti probíhalo osekávání zdiva z důvodů odizolování od vody. Zároveň zde proběhla také instalace vzduchotechniky, tak abychom opravdu zamezili té vlhkosti, která tady v minulosti byla. Zároveň proběhla výmalba a věřím, že děti z mateřské školy ocení nový vzhled jejich třídy."

V rámci rekonstrukce se také pustil magistrát do zajímavého ekologického kroku. Škola bude zachytávat dešťovou vodu pro další využití.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Součástí našich investičních akcí do budoucna jsme zařadili takový prvek, který má zlepšit životní prostředí. U této investiční akce jsou přidány do země dvě záchytné nádrže. Každá má 7 kubíků, které budou zachytávat vodu, která z dané budovy v tomto případě ze školní budovy bude stahovat vodu, kterou následně mohou technické služby využívat například pro zalívání záhonů, případně další svoji činnost. Do budoucna chceme tyto nádrže instalovat u všech investičních akcí, u všech budov, kde nám to jenom technické podmínky dovolí."

Retenční nádrže, vzduchotechnika a hydroizolace jsou součástí první fáze rekonstrukce.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V druhé fázi by potom mělo dojít k zateplení samotné budovy. Věřím, že všechny tyto úpravy přispějí k většími komfortu žáků, kteří tuto školu navštěvují. Obě dvě tyto části by měly vyjít na 9,5 milionu korun s tím, že budeme žádat o většinu těchto prostředků v rámci dotace z operačního programu životní prostředí."

Podle plánu by mely být práce kompletně hotové příští rok.
STAKOV, s.r.o., pracoviště Zelinkovice
Frýdek-Místek
od 18 500 Kč/měsíc

Detail

STAVING Frýdek s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků