Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovy pro seniory ve Frýdku-Místku postihla druhá vlna nákazy koronaviru

Doslova jako blesk z čistého nebe se objevila nákaza v domovech pro seniory ve Frýdku-Místku. Několik zařízení hlásí nakažené klienty i zaměstnance. Nemoc má naštěstí téměř bezpříznakový průběh. Přesto to ale komplikuje provoz zařízení, která musejí také vyčlenit místa pro nakažené.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku přečkal první vlnu nákazy jako zázrakem bez problémů. Kromě doslova pár pracovnic v kuchyni byli po celou dobu všichni včetně klientů negativní. Nyní se ale situace bohužel nečekaně změnila.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně máme potvrzenu nákazu u dvaceti zaměstnanců, kteří jsou vlastně odstavení mimo službu, jsou v karanténě, většina z nich se cítí dobře, jsou bez příznakoví, budou se zároveň v následujících dnech vracet i do práce, takže to je pro nás pozitivní zpráva. Co se týče uživatelů, tak tam teďkom postupujeme s hygienou tak, že testujeme postupně patra."

Počet nakažených přesáhl z dostupného testování už tři desítky klientů. Jak se nemoc do uzavřeného domova dostala zatím není zcela jasné. V podobné situaci je také bydlení pro klienty Charity Frýdek-Místek.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Bojovat bojujeme, díky plošnému testování, které proběhlo v jedné z budov Domu pokojného stáří jsme zaznamenali poměrně výrazný výskyt pozitivních ať už zaměstnanců nebo klientů a v obou dvou případech se jedná zhruba o dvě třetiny kapacity toho pobytového zařízení, takže dvě třetiny kapacity klientů, dvě třetiny zaměstnanců prošly testováním, respektive všichni prošli testováním, ale dvě třetiny z nich se ukázalo, že jsou pozitivní. Naštěstí s lehkým průběhem, takže jsme přijali nebo zrealizovali připravená opatření."

V zařízeních se tak musely rozdělit prostory pro nemocné a zdravé klienty. Což nebylo v některých případech z důvodů kapacity a zároveň nedostatku personálu jednoduché.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně pracujeme na rozdělení Covid zóny a čisté zóny, kdy budou vlastně opravdu zaměstnanci přiděleni na péči právě u těch Covid pozitivních, aby nedocházelo potom k přenosu na zatím negativní uživatele."
Martin Hořínek ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ta situace je relativně stabilizovaná, provoz je zajištěn, jak v té Covid zóně, tak v té části domova pro seniory a teď budeme čekat co nastane v nejbližších dnech, protože má proběhnout plošné testování ve všech pobytových zařízeních u klientů a následně u zaměstnanců, takže se připravujeme na to, že se ta situace může opakovat, protože i v tomto případě většina těch klientů a zaměstnanců nevykazovala klinické příznaky, takže to byl takový trošku blesk z čistého nebe, že ten rozsah byl až tak velký."

Vláda postupně rozhodla, že se budou každých pět dní testovat klienti a zaměstnanci sociálních služeb. V zařízeních by se mělo testování spustit nejpozději do 11. listopadu, řada z nich ale zatím čeká na dodávku testů.
Borski - stavby, s.r.o., pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Raškovice
Raškovice
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Chlebovice
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků