Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Antigenní testy prozradí výsledek do 15 minut. Sociální zařízení ve Frýdku-Místku se připravují na plošné testování

Uživatelé a zaměstnanci všech sociálních služeb budou muset projít celoplošným testováním. Na přelomu měsíce o tom rozhodla vláda. Sociální zařízení ve městě v současnosti kvůli nákazám mezi klienty i zaměstnanci procházejí testováním od hygieny a zároveň čekají na další testovací sady antigenních testů, které dodá stát.

4. listopadu mělo podle rozhodnutí vlády začít celoplošné testování ve všech sociálních zařízeních.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vláda České republiky na svém zasedání 30.10. rozhodla o testování všech uživatelů sociálních služeb, tedy jedná se o uživatele Domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, ale také o uživatele, kteří jsou na odlehčovací službě v pobytové formě. Na pondělním zasedání vláda ještě vydala další usnesení, které se týká testování i zaměstnanců těchto zařízení. Budou se testovat zaměstnanci i pečovatelské služby a domácí péče.

Domov pro seniory Frýdek-Místek aktuálně bojuje s nákazou u téměř 20 ze 130 zaměstnanců. U klientů se po kompletním testování prokázala nemoc u více než čtyř desítek. Naštěstí mají většinou všichni mírný průběh onemocnění. Toto testování doposud zajišťovala hygiena, poslední fázi si ale musel domov zajistit sám.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Přišla zpráva, že budeme testování i v rámci pracovníků, tato žádost na tento počet testů ještě nepřišla, takže opravdu jsme v očekávání, zatím informace bližší nemáme, co vím z hygieny, tak zatím ani ona nedostala nějaké bližší instrukce, nejsou ještě naskladněny, takže očekáváme, že to opravdu bude až toho 11.11., někde okolo tohoto data."

Podle nařízení vlády by mělo být právě datum 11. listopadu nejzazším termínem pro začátek testování a testovat by se pak mělo každých 5 dní. Dá se ale předpokládat, že začátek nabere zpoždění, distribuce testů by měla probíhat teprve od pondělí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Testovat se bude prostřednictvím antigenních testů, jejichž vyhodnocení je do 15 minut. Testy budou distribuovány do každého zařízení. Celkem na území našeho města bude otestováno 670 uživatelů a bezmála 500 zaměstnanců."

Charita Frýdek-Místek odhalila v Domově pokojného stáří při posledním plošném testování dvě třetiny pozitivních klientů i zaměstnanců. Nyní také čeká na další vývoj vzhledem k dalšímu nařízenému testování.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Se připravujeme na to, že se ta situace může opakovat, protože i v tomto případě většina těch klientů a zaměstnanců nevykazovala klinické příznaky, takže to byl takový trošku blesk z čistého nebe, že ten rozsah byl až tak velký."

Vláda také nařídila všem zaměstnancům v pobytových službách i pečovatelům, kteří chodí za klienty do domácností, nošení respirátorů typu FFP2.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jelikož spotřeba těchto ochranných pomůcek je obrovská a zařízení tolik respirátorů nemají, tak proběhne distribuce respirátorů FFP2 prostřednictvím Moravskoslezského kraje. Jen pro představu v celém Moravskoslezském kraji je měsíční spotřeba těchto respirátorů 360 tisíc kusů pro tyto zaměstnance."

Respirátory by měly být do zařízení dodány ze státních hmotných rezerv.
RenoFarma Beskyd, a.s. - pracoviště kravín Skalice
Frýdek-Místek
od 120 Kč/hod.

Detail

AGRICOOP Třinec a.s., kravín Vendryně
Vendryně
od 19 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Chlebovice
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků