Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na protest za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku zablokovali lidé v Žabni silnici

Obcím kolem dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku došla trpělivost. Ministerstvo dopravy jim totiž petici za zrušení poplatku na dálnici smetlo ze stolu a ministr dopravy na jejich žádost o jednání vůbec nereagoval. Rozhodli se proto k nekompromisnímu řešení – blokádě vedlejší silnice.

Početná skupina místních i přespolních zablokovala ve čtvrtek ve 13:00 hodin přechod pro chodce v centru obce Žabeň. Z každé strany jim pomohly traktory a lidé chodili po přechodu sem a tam. Důvod je jasný, volají po zrušení poplatku na dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Obcí totiž projede tisíce aut denně, jejichž řidiči nechtějí platit za průjezd po dálnici.

Anketa: 1.) "Čekali jsme mnoho let, že se nám tady umožní normálně žít a chodit přes silnici a uvítali jsme vybudování té boční silnice a nějaká chytrá hlava to prostě zpoplatnila a tak my tady stojíme, místo abychom si šli do obchodu a zpátky, tak musíme vždycky čekat dlouho." 
Anketa: 2.) "Vemte si, tady mám 4 vnuky na té straně, tam je škola na té straně, jak se teď děcka dostávají přes tu cestu, no to je něco náročného, že, vždyť tu jde o život. To už jsme říkali starostovi, tady se čeká na mrtvolu. A to všechno lítá tady a to je jedna hodina, to není žádná špička."

Blokáda přechodu trvala patnáct minut, vždy s pětiminutovými přestávkami.

David Hejneš, starosta Žabně: "My jsme dlouho uvažovali, jestli svoláme to dnešní shromáždění, protože doba je nejednoduchá, akorát jsme se rozhodli, že nám to stojí za to a 8 000 podpisů na petičních arších nám dávají za pravdu, že lidi se zajímají o to, co se kolem děje a není jim lhostejná dopravní situace v Žabni a dalších obcích."

K petici za zrušení poplatku se připojilo 25 obcí, ministerstvo dopravy ji ale smetlo ze stolu a ministr na ni nereagoval.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Proto se obce rozhodly, že přitvrdí v těch svých požadavcích, udělat takové protestní shromáždění, které znova upozorní pana ministra, aby s obcemi na té trase jednal."
David Hejneš, starosta Žabně: "Ta dnešní akce byla především vzkaz panu ministrovi, protože za 4 roky se nám nepodařilo s panem ministrem setkat, ať už to byl pan ministr Ťok, pan ministr Kremlík nebo pan ministr Havlíček, proto je to jasný vzkaz do Prahy. Pane ministře, sejděte se s námi a řešte tu situaci, která je pro nás kritická."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kalich přetekl a obce jsou skutečně odhodlány dělat blokádu třeba každý měsíc a vydržet velmi dlouho."

Někteří řidiči ustáli blokádu v klidu, většinu ale naštvala a další to rovnou otočili.

Anketa: 3.) "Je to špatná akce, protože je tu spoustu lidí, kteří potřebují jet někam a teď tady musíme stát, až nás někdo pustí dál. A jestli mají kvůli něčemu protestovat, tak ať protestují jinak, ať si jdou někde stěžovat, ale ne tímto stylem, že já vůbec tady nemám s tím nic společného, tak proč tady stojím, že?"

Anketa: 4.) "Tady jde o život, já musím jet na dialýzu do nemocnice. Jak to mám udělat, řekněte mi. Já je chápu, ale co mám dělat? Mě to za chvilku zabije s takovouhle." 
Anketa: 5.) "Koho volili, když volili debily, tak volili debily, tak trpí za své rozhodnutí. To už dávno tady měli zakázat jezdit a tam volnou cestu. Kde pokračuje tam ta dálnice, že musí byt tam dálniční známka? To je bordel. 
Anketa: 6.) "Zrušit dálniční známky, aby se jezdilo po dálnici. Ať jde doprava na hlavní cesty a v obci ať se jezdí jenom ti, kdo tady bydlí třeba nebo nejnutnější."

V návaznosti na mimořádná vládní opatření vyslaly obce do blokády pouze pár svých zástupců. Další protesty mohou být ale mnohem větší.
Borski - stavby, s.r.o., pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 5 778 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Raškovice
Raškovice
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků